Chat topic vol. 2

În caz că ați descărcat mai demult din App Store un installer de OS X și acum brusc nu mai funcționează: au expirat certificatele. Detalii:

Bernie Speed Test :laughing:

http://berniespeedtest.com

E simpatică chestia asta. Acuma, dincolo de glumă, în România netul chiar are viteză f. bună, comparativ cu orice altă țară în care am fost. Sigur, știm care sunt motivele, dar asta e altă discuție. Paradoxul României este: cel mai rapid internet din Europa și cea mai mare birocrație posibilă. Eu sunt disperat de felul cum instituții ale statului, inclusiv Univ. din București, sunt înecate în tone de hârtii, când totul se poate face simplu de tot, rapid, eficient.

Ce poți păți atunci când instalezi un font prost:

Am șters font cache-urile, am dat restart, degeaba. Fontul Helvetica Regular arăta ca în poza de deasupra. Care era buba: instalasem un font denumit 4425.ttf primit de la cineva, care de fapt era un Helvetica Regular defect. Noroc cu Font Book care mi-a zis că e duplicat, că habar n-aveam.

Font Book este o aplicație foarte bine făcută, a mai avut mici bug-uri, de ex. sărea sus dacă ștergeai un font, apoi au rezolvat problema în Yosemite, apoi iar s-a prostit în Căpitan. Nu mai știu cum e acuma.

Ăăă… sunt eu prea obosit sau chiar fontul de afișare al forumului nu mai e același? Pare mult mai mic

Mi se pare neschimbat.

Poate fi din setarea Safari. Dacá dai mărime minimă, să zicem, 14, va fi totdeauna font mai mare, dar este posibil ca unele site-uri să afișeze incomplet unele mesaje.

ATENȚIE!

Se pare că dacă ați descărcat Transmission 2.90 de pe site, sunteți infectat cu un malware. Aparent, dacă ați făcut update din aplicație, e ok. They really fucked it up

Uh, nasol. Am făcut update din aplicație, deci am scăpat.
Detalii despre acest “ransomware”, aici.

Asta mă face să cred că rău-voitorii s-au plictisit de Windows și se apucă de infectat și OS X. Neliniștitor…

În Pages-ul de OS X, se poate pune automat titlul secțiunii ca header (dreapta sus, să zicem)?

Io am avut aproape tot timpul 2.84+, nightly builds. Am făcut upgrade la 2.90 da’ nu-mi dau seama dacă e infecție sau nu. Acum am pus un nightly build de 2.92

Automat nu cred că e posibil.

Țiu minte că stăteau ledurile în modul „heartbeat” când puneai calculatorul la somn. Azi când mă-ntorsei acasă, ledul stins! Dar calculatorul era tot în sleep. Probabil că au făcut un time-out și la led, să fie totul cât mai puțin consumator de energie!

La mine încă respiră (MBP Mid 2012, non-Retina).


Are cineva PDFPenPro pentru OS X sau iOS? Am două întrebări pentru care nu găsesc răspuns:

  1. Versiunea de iOS dă voie la citire și editare PDF-uri din Dropbox fără import/export în librăria aplicației?
  2. Versiunea de OS X permite exportul textului subliniat și, eventual, a comentariilor?

Le-am scris și lor, dar poate îmi răspunde cineva de aici mai repede.
Mulțumesc.

Am aflat răspunsul la 1, este DA și mă bucur foarte mult! Alegi foldere cu care să se sincronizeze din Dropbox și-ți apar în librăria aplicației, editezi și se sincronizează automat, fără să creeze copii.

Văzusem că Dropbox a adăugat suport pentru Adobe Reader pe iOS pentru chestia asta (puteai deschide PDF-uri din aplicația de Dropbox direct în Adobe Reader, adnotai, subliniai și se urcau automat). Mă temeam să nu fie vreo colaborare exclusivă.

Pentru 2, pare că nu, dar are scripting support, deci posibil să se poată, cumva, pentru cine știe AppleScript.

Cine știe să utilizeze o riglă de calcul?
Când eram copil avea taică-meu una care-mi plăcea foarte tare, însă n-am învățat niciodată s-o folosesc. Până acum. :sunglasses:

2 Likes

Heh, cu scule din astea s-a realizat aselenizarea… Tare aș vrea să învăț să o folosesc și eu. Am găsit acum vreo 25 de ani una, pe care o mai am pe undeva.

Poza aia trebuia să fie un link sau o aplicație? Nu m-am prins care e șpilul. Of Doamne, acum trebuie să învăț cum se folosește o poză care mă a învăța cum să folosesc rigla, de ce trebuie să fie totul așa de greu? :smiley:

E o aplicație pentru iPhone, se cheamă Pocket Slide Rule Expert. Are câteva tutoriale care arată cum se fac calculele.

1 Like