Chat topic vol. 2

Da, simpatic

În sfârșit, am pus și eu un SSD pe vechiul Macbook White. Se mișcă mult mai bine, e adevărat. Am două semne de întrebare: mă așteptam să booteze mai rapid. Adică odată ce apare mărul, se mișcă binișor, dar stau câteva secunde bune până apare mărul, uitându-mă la ecranul alb. Înainte apărea mărul mult mai repede, dar zăbovea mult mai mult cu mărul pe ecran. Oare din ce cauză?

Cum rămâne cu TRIM, care e consensul, trebuie să-l activez manual, e necesar, mă ajută, ce se întâmplă dacă (nu) o fac?

Pe ansamblu, bootul e mai rapid, dar durează mai mult pînă apare mărul? Se poate, cred că și la mine e la fel.
Nu pune TRIM dacă folosești de la 10.10 încolo, pune-l pînă la 10.9 inclusiv, dar nu e obligatoriu. Am asistat și eu la interminabile discuții, unii că musai, alții că musai nu și tot așa.

De asta nu știu nici eu ce să cred. Am Snow Leopard pe el.

Cred că pt SL e bine să-l pui, sistemul de operare nu știa de așa ceva atunci, deci TRIM îl ajută, cred. De la 10.10 inclusiv, sistemul include TRIM.

1 Like

Pune TRIM. Atâta timp cât sistemele de de operare moderne îl au activat by default, înseamnă că nu strică.

2 Likes

Airportul meu Express are și el banda de 5 GHz. Doar că dispozitivele nu se conectează pe 5 GHz, pentru că rețeaua apare în listă după cea de 2.4 GHz, așa că Air-ul și iPhone-ul sar pe cea de 2.4 GHz și nu mai așteaptă să apară cea de 5 GHz în listă, la care trebuie să mă leg manual, de fiecare dată. Există vreo metodă să-mi conving dispozitivele din casă să se conecteze direct pe 5 GHz?

Bună întrebare. Tocmai mi-am pus un router UPC, ăla are ambele benzi și el, numai că, la fel, mă conectez pe 2.4

Pune un nume diferit rețelei de 5 GHz. După care faci device-urile să uite rețeaua de 2,4 GHz.

1 Like

A apărut o nouă versiune e Transmission, v3.90, după doi ani de pauză: http://news.softpedia.com/news/transmission-2-90-open-source-bittorrent-client-released-after-two-years-of-work-501110.shtml

Mac Client

  • UI fixes for OS X 10.9+
  • Trim potential URIs from clipboard
  • Allow downloading files from http servers (not https) on OS X 10.11+
  • Change Sparkle Update URL to use HTTPS instead of HTTP (addresses Sparkle vulnerability)
  • Fix global options popover layout
  • Fix building with Xcode 7+
  • Drop OS X 10.6 support
2 Likes

Probabil că mă gândeam că așa se întorc casetele când eram mic. Dar era doar în imaginația mea. No, ce să vezi, chiar a existat un aparat care făcea auto-reverse și într-un mod foarte inteligent :D:D

1 Like

Un articol foarte simpatic despre Steve Jobs și viața lui:
https://www.linkedin.com/pulse/steve-jobs-demonstrated-why-businesses-need-more-nancy-duarte?trk=eml-b2_content_ecosystem_digest-hero-14-null&midToken=AQFiNe0mGeFNNA&fromEmail=fromEmail&ut=0eMrnfX5JMvn81

Super tare. Am fost fascinat întotdeauna de șmecheriile astea electromecanice. Sunt ca niște roboți rudimentari. Îți trebuie multă inteligență, creativitate și îndemânare ca să concepi și să realizezi astfel de mecanizări.

Uitá-te luni și marți seara pe KBS la serialul istoric coreean despre marele meșter al lor, creator de ceasuri și observator astronomic, Jungsil parcă îl cheamă. Foarte interesant… Sigur, procesat, dar vezi acolo tot felul de mecanisme colosal de complicate făcute din lemn. Nu cred că azi cineva mai știe să facă așa ceva.

Vezi ca diferenta de pret fata de USA bate cu TVA-ul. Sunt fabricate inafara EU, asa ca trebuie platit.

Mda, acum vad ca m-am trezit si eu sa raspund unei chestii vechi de cateva zile. Nu mai pot sterge postul, asa ca sry…

Tocmai asta ziceam și eu, că parcă nu mai merită să-l cumperi din SUA, cu toate bătăile de cap aferente. Dar prețurile din Canada sunt extrem de apetisante, cu tot TVA-ul lor.

Trebea să apară și-ăsta. Macbook Selfie stick :smiley:

Merita sa il iei de aici doar daca deduci TVA. Altfel, daca ai posibilitatea sa il aduci fara sa achiti TVA-ul (parca erau niste metode legale), merita sa o iei din USA / Canada.
In Canada e posibil sa aiba taxele mai mici decat in state, nu cred ca vinde apple la alte preturi.

Haideți, măi băieți, se poate face selfie pt orice, și pt un PC de 10 chile, mușchi să ai.

Nici eu nu-mi explic de ce apple.ca are prețuri mai mici. Taxele sunt cam la fel. Prețul fără taxe e mult mai mic în magazinul canadian.