Chat topic vol.1

Aproape că aș împerechea prin BT o tastatură cu iPhone-ul, să pot scrie comod, semi-on-the go :slight_smile:

De ce nu? :smiley:

Apple a anunțat câștigătorii “Oscarurilor” din App Store pe anul acesta:

Affinity Photo, jos pălăria! Ce au reușit să facă în ceva mai mult de un an (ceea ce s-a întîmplat și cu Designer) e realmente de lăudat! Plus deschiderea și munca activă pe care o depun, cu versiuni beta foarte frecvente, majoritatea cu reparații serioase, rar vezi “various bug fixes” și mai ales cu caracteristici noi. Abia aștept să văd ce vor face cu Publisher.

Iar privitor la Pillars of Eternity, îmi place, nu știu dacă e cel mai frumos, dar mi se pare unul dintre cele mai complexe jocuri recente. Nu degeaba l-au numit specialiștii demn urmaș al Baldur’s Gate.

Despre restul nu mă pronunț. iPad-ul meu e, de ceva vreme, aproape exclusiv dispozitiv de Facebook, citit și muzică + tv, iar iPhone-ul, pe lîngă chestii de telefon, muzică și radio și atît.

Interesant e că și PDF Expert a primit distincția.

A apărut djay Pro, o aplicație pentru DJ foarte faină, optimizată pentru iPad Pro.

Gluma-i glumă, dar chiar se poate scrie în condiții acceptabile pe un iPhone, de preferință mai măricel.

1 Like

Pentru că te chinuie talentul sau job-ul într-un moment în care singurul lucru pe care-l ai la îndemână este un iPhone?

Coda pentru iOS e super.

Ei, acum eu nu mă gândeam la cod HTML, ci la texte. Cu un font de preferabil ceva mai măricel. Ar trebui să încerc asta cu Pages. Ar fi util și cu un computer în față, folosit pentru documentare și a doua tastatură pentru scris textul. Am mai încercat asta cu tastatură + iPad și a funcționat o perioadă.

Păi înțeleg, dar, avînd o tastatură mai generoasă la îndemînă, presupun că mai ai și altceva decît un iPhone cu tine.

În fine, am glumit, mai mult sau mai puțin. Modul de utilizare a produselor e perfect subiectiv și înțeleg asta.

Legat de Coda, și pe mine mă tenta, la un moment dat, să o cumpăr pentru iPad. Dar, cum Texpad șade nefolosit de un an, ca și mai toate aplicațiile de scris de pe iPad, am zis “pas”.

:joy: (Am trimis cele două poze de mai sus prin Airdrop de pe iPad pe Macbook Pro. Îmi vine să plâng de fericire, atât de rapid și simplu a fost! AU REPARAT AIRDROP ÎN OS X!)

1 Like

Știi cum e, mergi undeva și nu poți să cari un laptop cu tine dar ai loc de o tastatură dintr-asta micuță – chestia asta îți poate fi foarte utilă, nu neapărat pe termen lung, dar măcar ca o soluție de avarie sau de compromis. De exemplu ca să actualizezi codul HTML pe situl unui client, să scrii un articol pe blog, o nuvelă sau mai știu eu ce. Tastatura e cel mai important lucru, că ecranul nu-i musai să fie foarte mare.

My point exactly. Eu nici acum nu mă simt confortabil cu tastatura virtuală de pe ecranul iPhone-ului, îmi lipsesc butoanele fizice și mi-e dor de un Blackberry când am sedințe de chat mai lungi sau trebuie să scriu on-the-go un mail mai lung de câteva propoziții.

OS X pe iPad.
(Au actualizat ăștia de la Duet Display aplicația și mă joc cu ea. Se mișcă parcă mai bine decât înainte și consumă mai puțin CPU pe Mac.)

1 Like

Design in era post-Steve :slight_smile:

Sursa foto

14 posts were split to a new topic: Mesaje email care nu ajung la destinație într-un cont iCloud

Nu știm că există ACDSee pentru iPhone. Pe vremuri era un “must-have” pe PC.

35 de ani de când acțiunile Apple se tranzacționează la bursă. De la lansare, au crescut cu 22250%. Numai în pielea lui Ronald Wayne să nu fii…

Azi e 12 decembrie. Iaca poza, back from the future :smiley: