Chat topic vol.1

Yahoo Messenger se întoarce.

Cum ar fi să navigați astăzi pe vechiul internet? Vedeți aici. Browsere vechi, situri de odinioară.

1 Like

Ăsta ar trebui să fiu eu, în 2004, căutând să-mi cumpăr primul meu Mac de la MacGallery :blush:

Cam ăsta a fost primul lucru pe care l-am văzut online, dintr-un Internet cafe din Arad, după ce m-am grăbit să termin mai repede faza județeană a olimpiadei de fizică, să prind 30 de minute de net.

Cum arată pe dinăuntru și cum funcționează un încărcător de MacBook:

One unexpected component is a tiny circuit board with a microcontroller, which can be seen above. This 16-bit processor constantly monitors the charger’s voltage and current. It enables the output when the charger is connected to a Macbook, disables the output when the charger is disconnected, and shuts the charger off if there is a problem. This processor is a Texas Instruments MSP430 microcontroller, roughly as powerful as the processor inside the original Macintosh.

That’s cool.

Am aflat azi de o platformă cu opere celebre, dacă interesează pe cineva: http://www.theoperaplatform.eu/en/opera :smile:

1 Like

Aveți vreo sursă preferată pentru muzică românească, mai ales din “clasicii vechi”, precum Cenaclul Flacăra, rock vechi (Semnal M, Phoenix, Sfinx), muzică populară (Nicolae Furdui Iancu, Ioan Bocșa) și lăutărească (Fărîmiță Lambru, Zavaidoc) ș.a.m.d.?

În afară de căutare pe Google și furgăsit pe ici-colo, știți unde aș putea găsi (sau chiar aveți să-mi dați/vindeți), digital sau CD?

Mai am, inclusiv discuri pe vinil. Am fost mare colecționar de discuri pe vinil cu ce apărea atunci. din păcate, s-au mai rătăcit. Îți dau discuri pe vinil, dacă le mai găsesc, numai dacă ai pe ce le rula. În rest, caut ce am deja digitalizat și le urc pe un server.

Mulțumesc. Nu am pe ce asculta vinil, din păcate. Pentru versiuni digitale, însă, zic săru’ mîna. :smile:

Ce parere aveti despre Lima?
https://meetlima.com/index.php?lang=en&utm_source=facebook&utm_medium=feed&utm_campaign=playground%20maxime%208

Daca nu e tzeapa, m-ar tenta.

Nu știu dacă e țeapă, dar eu mi-am făcut un cloud în casă: am conectat un disc de 500 GB mai vechi la routerul wi-fi Apple, am activat WAN și-l accesez prin funcția connect to server (fluturaș + K) de oriunde din lume dacă am net.
Nu știu cum s-ar seta ca numai un folder să fie accesibil oricui doresc eu, deocamdată e pt familie.

De ce să fie țeapă? Nu cred că e țeapă. E bun pentru cei care fie au trafic nelimitat de net mobil, fie nu lucrează cu fișiere mari.

Am pus si probabilitatea asta, deoarece am vazut reclama pe facebook, pe langa economizoare de curent, benzina etc :slight_smile: M-ar tenta ideea, mai ales ca am cumparat un NAS OMNINAS shuttle KD20 pe care orice as face, nu reusesc sa il fac vizibil in retea macar, ca si cloud mi-am luat gandul, chiar daca el promite. Il vede softul OmniFinder, dar in retea nu-l vad ca pe un netwrok drive. L-am vazut pe vremuri, in Mavericks, apoi cu aceleasi setari, nu. Firmware la zi, OmniFinder la zi, in rest interfata pentru setari este html, ca si la router. Nu gasesc nici macar un alternative firmware.

Tocmai când mă gândeam dacă merită sau nu să-mi mut pozele în Dropbox, ăia au omorât Carousel (și Mailbox). Carousel era o aplicație interesantă pentru gestionarea și vizualizarea pozelor din Dropbox. Păcat de ea.

Apropo, ce încredere să mai am acum că Paper nu va avea aceeași soartă? Niște neserioși.

Ce urît, chiar nu mă așteptam! Mai ales că Mailbox era “pe vine” în OS X de ceva vreme. S-a născut talent și a murit speranță, vorba aia…

Iar legat de Carousel, lumea se tot ruga de ei să introducă suport pentru previzualizare format RAW, argumentînd că Google are de la începutul serviciului de poze. De vreun an tot urmăresc cîtă lume dă +1 la o asemenea caracteristică și ete că moare serviciul cu totul.

Mi se pare complet neașteptat, dat fiind că probabil încă se bucură de o cotă de piață mulțumitoare, fiind, probabil, cel mai bine integrat cloud în cele mai multe aplicații. Ori regîndesc treburile și ne-or face vreo nefăcută la anul, cine știe ce nouă filosofie vor propune, ori te pomenești că or duce-o rău, deși nu se vede.

În spatele oricărei decizii de acest fel se află banul sau, mai exact, lipsa lui. Dropbox este un serviciu foarte bun, numai că nu mai e singur, iar spațiul oferit a deja mult sub ce oferă alții.

A apărut prima carcasă marca Apple pentru iPhone 6 și 6s, cu baterie încorporată!

Nu mai bine ar face telefoanele cu 1 mm mai groase, ca să încapă bateria aia suplimentară în telefon și să nu mai trebuiască să adaugi o carcasă urâtă peste el? Presupun că în curând un iPhone va avea o grosime de numai 0,5 mm și o baterie care ține 2h, cât să te dai mare cu el în bar. Vrei o baterie normală? Pui carcasa!

Urata rau… carcasa cu cocoasa. Apple recunoaste tacit ca iPhone-ul are o problema cu autonomia si atunci mai scoate un produs ca sa mai incasese ceva bani. E si asta o strategie.