Chat topic vol.1

A blast from the past: http://arstechnica.com/apple/2015/11/my-coworkers-made-me-use-mac-os-9-for-their-and-your-amusement-2/

Niceties like scroll wheels and right-clicking aren’t supported, even with an external mouse

Bullshit. În Mac OS 9 clic dreapta funcționează automat cu orice maus cu 2 butoane, iar la maușii Logitech merge și rotița dacă instalezi Logitech Control Center.

Mare păcat că nu mai există browsere și clienți de email 100% funcționali în Mac OS 9.

Omul zice clar că a făcut fără voia lui experimentul cu OS 9 și asta se vede în articol, care e cam fușerit pentru Ars Technica.

Întrebarea săptămânii: Poate un MacBook Pro să înlocuiască un iPad Pro? :relaxed:
Ce, n-are dreptate omul? Are!

Se pare că Adobe face primii pași spre renunțarea la Flash? În update-ul la CC de astăzi, Flash Professional se redenumește în Adobe Animate.

Doamne-ajută!

1 Like

Mult mai interesantă este vestea de aici, privind noile MB-uri care ar putea înlocui MBA.

Citisem și asta, într-adevăr e un viitor cu mari șanse de realizare, cred și eu. Să fiu sincer, dacă dotările interne vor fi comparabile (adică mai bune, că vorbim de evoluție) cu un MBA, portul unic nu mă deranjează și salut bucuros noul MacBook. Pro ar rămîne favoritul meu, dar un MB cu noul CPU Intel, în variantele i5 sau i7, cu 8GB RAM și o baterie de 12 h e ceva bun, cred. Asta e, cine vrea portabilitate, cară adaptorul ăla USB-C -> USB și altele, e un compromis pe care eu l-aș accepta, dacă n-ar mai avea “internele” așa de jucărie ca acum. Chiar dacă însăși ideea de a folosi 'j’de adaptoare e împotriva portabilității, o privesc ca pe o abordare modulară, în sensul că “varianta de bază” vine cu strictul necesar, restul… DLC-uri (hardware), cum fac EA și altele pe tărîmul software. :smile:

Tot legat de convergență, să zicem, ați citit probabil zvonul despre iPhone 7 cu căști pe Lightning. O nebunie, dar cred că oricum căștile wireless devin din ce în ce mai populare, deci probabil că, dacă se va adeveri, în 1-2 ani o înghițim și p-asta. Mai citisem și despre un patent Apple cu jack-ul de 3.5mm nițel subțiat, dar acum pare mai plauzibilă asta cu Lightning.

Eu nu văd care-i problema. iPhone-ul vine cu căști, deci dacă folosesc căștile Apple, nu mă deranjează. Și mie căștile Apple îmi sunt suficiente. Iar dacă vreau căști mai bune, care costă peste 100 de euro, atunci va trebui să cumpăr un convertor, nu e mare lucru.

Da, singura problemă e dacă folosești o baterie externă, de exemplu, tot mai utilă pentru mine în ultima vreme. Adică va trebui ori să-ți iei convertor/adaptor/splitter whatever, ori să-ți alegi între a încărca telefonul și a folosi niște căști cu jack.

Dom’le, faptul că e un singur port n-ar fi un mare năcaz, dacă ar fi gîndit situații precum: alimentare simultană a bateriei descărcate + monitor extern + disc extern +… Deci cumva un hub legat de acel alimentator. Situația actuală e total inadecvată, nu mi-aș lua așa ceva; un MBA ar fi potrivit pt soție, dar am convins-o că un MBP, chiar model mai vechi, e mult mai potrivit, deși mai greu.
Dacă un viitor MB rezolvă situațiile de mai sus, poate avea un singur port, cu condiția să poți folosi simultan alimentatorul, monitorul extern, un flash și/sau un HDD extern, o imprimantă, un scanner… mă rog, asta sînt situații din lumea reală. Scenariul că totul merge wi-fi nu e, deocamdată, realist. Apple trebuie să vină cu soluții reale pt oameni reali, nu pt proiecțiile lor paranoice.

Păi cu ăsta, de exemplu, poți încărca bateria prin USB-C, monitor extern pe HDMI (există și variantă VGA), iar pe USB pui ce-i prioritar, eventual un hub mic (asta ar fi varianta teoretică, nu m-aș mira să aflu că există limitări impuse, nu știu).

Multe imprimante și multifuncționale funcționează fără fir, eu mi-am luat una acum un an și ceva cu vreo 300 lei, n-aș zice că-s pe toate drumurile, dar nici prea futuristă nu mai e ideea.

Pentru cine vrea să facă treabă serioasă, de acord, MBP e soluția optimă, dar nici cu un subțirel de-ăsta + un adaptor de-ăla nu mi-ar fi rușine, dacă i-ar mai îmbunătăți internele.

Da, numai că nu e suficient, așa că, pt a folosi cît de cît normal actualul MB, ai nevoie de cel puțin două adaptoare, de fapt de 3 și, așa cum mai scriam: iei un MB mic și compact și apoi 2-3 adaptoare ca să-l poți folosi în viața reală. Păi ce rost mai are să fie mic și compact, dacă tașca se umple cu adaptoare?
Și eu am două imprimante pe wi-fi la router + HDD, dar scannerul? Ăla nu-l pot folosi wi-fi, trebuie să fie lîngă mine și e pe USB 2.

Încă o aplicație de succes care părăsește Mac App Store: Sketch.

Multifuncționala mea și scanează pe WiFi (HP Ink Advantage 3525). Și apropo de portabilitate, abia aștept să ia amploare scannere din alea ultra-portabile, cum făcuseră Evernote (parcă) și alții de zici că-i placă de păr. Treci foaia prin el și se urcă într-un cloud. Asta-i altă poveste, dar fiindcă sîntem la “chat topic”, mi-am permis să deviez.

Eu unul nu văd o mare problemă cu căștile. Deși va fi o chestie nasoală să nu poți folosi orice pereche de căști pe care o ai la îndemână la un moment dat. Plus că adaptorul se uită acasă atunci când pleci undeva și te poți trezi în tot felul de situații tâmpite în care telefonul tău Apple tocmai și-a pierdut și ultima fărâmă de compatibilitate cu lumea reală.

Problema e insistența asta idioată cu subțiatul telefoanelor. Prin subțiere nu o să pierdem doar o mufă de căști veche de 50 de ani, ci și spațiul prețios în care ar fi încăput o baterie mai mare care să dureze mai mult! Asta mă îngrijorează cel mai tare.

Foarte bine punctat. Plus că mie, unul, de la un punct încolo mi se pare și incomod un telefon subțire. Oricît îmi place din alte puncte de vedere, iPhone 6 tot mi se pare mai neplăcut de ținut în mînă, apucat pur și simplu, decît 5s, de exemplu. Dar cine știe, cum au făcut MacBook-ul ăsta foiță, poate or ști ei ceva cu “terasamentele” alea de baterii…?

Ha, primul episod e gratis în iTunes Store SUA. Ia să-l văd și eu…

Știe cineva vreo aplicație de administrare a pozelor (JPEG, TIFF și RAW) care să aibă “Faces & Places”, adică recunoaștere facială, respectiv posibilitatea de a vedea pe hartă unde ai făcut pozele, dacă au coordonate GPS în EXIF? Să fie pur și simplu o librărie, cum făcea iPhoto și să poți alege cu ce să le deschizi tu dacă vrei să mai editezi sau altceva.

În afară de Lightroom, nu mai găsesc nicio alternativă. Am dat peste Lyn, care are avantajul că nu are library, vede direct din foldere, dar nu are Faces și nici posibilitatea de a filtra după Places.

Eu am un scanner portabil, are și BT, dar nu e prea încîntător, tot sîrma e sfîntă. E pt cărți, îl tragi frumos peste carte și ai un scan f. bun, trebuie doar un pic de exercițiu, să acoperi tot textul, fără să-l tai la margini.
Există scannere pt foi, care intră într-o fantă. Altele pt cărți de vizită. Dar asta e altă poveste, cred, discuția era pt mufa aia USB-C și compatibilitatea cu alte periferice.