Chat topic vol.1

Știați că în OS X puteți acces emoji-urile în orice textbox cu Ctrl+CMD+Space? Eu am aflat astăzi! :+1:

:tiger::cat:
Nici eu nu știam, dar – e drept – nu le prea folosesc.

Eu știam. :smile: Ba mai mult, dacă vreți să căutați o anumită emoție/tip de imagine, puteți începe să scrieți. Adică, să zicem, apăsați ctrl+cmd+space și apoi scrieți “grin”, “smile”, “football” sau ce vreți și vă arată emoji-urile relevante.

Au mai stricat ceva în Finderul din El Capitan. Dacă navighez printr-o listă lungă de foldere și subfoldere vizualizate în modul coloană și la un moment dat apăs butoanele Back/Forward, atunci coloana anterioară este scrollată automat sus, iar dacă folderul părinte este mai jos în listă atunci trebuie să-l caut manual. Nu știam de ce mă simt din ce în ce mai des “pierdut” prin Finder. :weary:

În versiunile precedente de OS X, la Back/Forward folderul părinte era mereu afișat în coloana anterioară, fie primul în listă, fie un pic mai jos, dar nu dispărea niciodată.

1 Like

Ce contează Finder?! Avem emoji!! :poultry_leg: :cherries: :lollipop: :doughnut: :gift:

Iar eu am mai constatat o chestie la Finder: dacă dai să-ți aranjeze după tipul documentelor (View > Arrange By > Kind), în minim 2/3 din cazuri se strică delimitatoarele alea. Bug grafic, pur și simplu se “mută” peste unele fișiere, se dez-aliniază vertical… Cu cît sînt mai multe tipuri de fișiere în folder, cu atît e mai probabil să se întîmple mai des.

But hey… :coffee:️:computer::sunglasses:

Si eu am observat asta acum cateva zile. Totdeauna merge la inceput , nu acolo de unde l-am lasat. Ilogic si frustrant

Nu mai zic cât stă ca să creeze un dosar din mai multe fișiere.
Mai crappy decât sistemul ăsta n-am mai văzut până acum.

Și-o chestie dintr-unul din cele mai frumoase sisteme, Snow Leopard:

Apărut ca pop-up, pe nepusă masă. N-am mai întâlnit așa ceva, update-urile automate sunt dezactivate.

Încă una cu El Capitan. :smile:

AppStore caută actualizări și pentru programele care nu-s în Applications. Dacă ai în vreun backup, pe un HDD extern vreun program cumpărat și nu l-ai instalat, e posibil să primești notificări că a apărut o versiune nouă.
How kewl iz det?

Îl mai țineți minte pe Bertrand Serlet, franțuzul ăla ciudat care a fost șef peste Mac OS X la Apple, până în era Snow Leopard (inclusiv)? O companie fondată de el e pe cale să lanseze un nou serviciu de tip cloud:

1 Like

Asta e mai veche. În Mountain Lion aveam pe un hard extern niște variante “neoficiale” de Pages, Numbers și Keynote și App Store îmi tot zicea că există actualizări pentru ele.

A, da… Eu îmi țin aplicațiile adăugate într-un folder, tot în Applications, botezat gen 0_myapps. Dacă pun acolo apps descărcate cu AppStore, știe de ele. Pe discul extern am backup ale lor, fac asta periodic pt aplicații, nu prea des, nu-l țin conectat decît pt backup.

Da, știu că avea umor cât Steve Jobs. Erau haoise prezentările lui :smile: Plus accentul de franțuz.

Texpad schimbă icoana:

Le-am raportat un bug și mi-au dat un beta-in house care rezolvă problema.

Văzusem și pe site-ul lor, dar refuzam să cred. I-am criticat, e nasoală rău, nu doar că e prea simplă și pare de amator, dar nu spune absolut nimic despre aplicație. Chiar și pentru Mellel sau Hanx (care au iconițe cu mașini de scris) ar fi batjocură.

La mine e tot icoana veche, chiar și după update (1.7.17):

Da, pentru că, așa cum am zis, mie mi-au dat un beta la 1.7.18. Acolo scrie Version 1.7.17, dar numele aplicației e ciudat, e de beta intern. Așteaptă-te la modificări în 1.7.18, deci.

1 Like

Microsoft renunță la spațiul nelimitat oferit celor care plătesc pentru Office 365, pentru că un utilizator a încărcat 75TB: http://arstechnica.co.uk/information-technology/2015/11/microsoft-drops-unlimited-onedrive-storage-after-unscrupulous-individuals-upload-75tb/

iCloud devine o opțiune mai bună acum, când 50GB costă $0.99/lună, în timp ce Microsoft oferă același spațiu la $1.99/lună.

A testat și el dacă e adevărat :smile:

1 Like

Stau și mă întreb oare ce conexiune la net are individul ăla. Și ce naiba putea să țină în ăia 75 TB.

Random numbers :smiley:

Am eu un DVD pe undeva, cu numerele aleatoare pe bune, de aici, nu știu de ce îmi părea că e o idee bună să am așa ceva la îndemână.

1 Like