Chat topic vol.1

Râdem, glumim, dar Facebook a căzut deja de vreo 15 minute. E prima dată când prind în direct un astfel de eveniment istoric, despre care am auzit doar de la alții. #facebookisdown

Să mai aud pe careva că face glume cu sfârșitul lumii și Superluna și eclipse…

Da, cred că voi da și eu 32 de lei pt upgrade.

39 că e fără TVA.

Nu-i un capăt de țară, doar că nu mi se pare corect, nu consider că au adăugat facilități ca să justifice prețul. E, mai degrabă, un “maintenance update”, n-au făcut altceva decît să-l adapteze la sistem, ca și cum ar fi reparat un bug.

Acuma, nu fi cusurgiu, aplicația e foarte utilă, o voi lua. sigur că nu e mare lucru, dar în Căpitan nu mai merge ca lumea și presupun că intenționat a făcut așa, ca să mai dai un bănuț pe upgrade. Adică pe unele le bagă acolo, pe altele nu. Mici trucuri.

Sînt de acord că e foarte utilă și e remarcabil de bine scrisă, probabil sapă adînc în sistem, din moment ce-ți dă voie să te joci chiar și cu elementele de sistem din bara de meniu, fără a da rateuri. Și, repet, prețul e mic, sînt de acord.

Dar abordarea în sine mă deranjează, am întîlnit-o în mai multe cazuri, mai pot da exemple (Fantastical, Airmail, Postbox sînt primele care vin în minte): aplatizezi interfața, schimbi nițel iconița, zici că e complet compatibilă cu ultimul sistem și gata, ăsta e update-ul major, pe care ceri (minim) 50% din preț.

Bineînțeles că se practică metoda, oamenii ăia trebuie să trăiască și ei, nu? Și cît mai bine, dacă se poate.

Mai mulți posesori ai noilor iPhone 6s Plus se plâng de o mică problemuță la ecran:

Cine mă ajută cu un test scurt în El Capitan?
În Safari, “pinuiți” tab-ul în care aveți deschis MacForum.ro (clic dreapta sus pe tab → Pin Tab).
Apoi spuneți-mi dacă apare iconița MacForum pe tabul mic înțepenit în stânga sus, sau dacă este afișat doar un “M”.

La mine e M doar. Era pin-uit de mai demult, l-am unpin acum, re-pin și tot M este.

Ți-am semnalat de mult că macforum nu apare în site-urile frecvent vizitate, e singurul.

Mie-mi apare.

Dacă l-ai avut deja pinuit atunci Safari ia din cache iconul ăla default cu M și nu-l va schimba prea curând. M-am chinuit astăzi vreo două ore până l-am făcut să apară, nu pricepeam de ce naiba nu merge.

Așa trebuie să arate:

L-am unpin, am șters manual cache-ul Safari din ~/Library/Caches/com.apple.safari, am șters istoria și website data, am golit gunoiul, am deschis macforum, m-am logat, l-am pin și tot M apare. Nu pot da restart acum, poate trebuia. Sau poate am ratat vreun pas.

Am șters acum și cache-ul + cookies + website data din preferințele Safari, la Privacy, doar pentru macforum, am relansat Safari și tot M am.

Cache-ul cu iconițele e în ~/Library/Safari/Template Icons. Trebuie șterse manual fișierele din directorul ăla. După vreo zece încercări o să meargă. :smile:

1 Like

Gata, este ce trebuie, mersi.

Oricum voiam să fac curat în Safari… :smile:

Azi mă gândeam că tehnologia asta „force touch” ar fi putut fi înlocuită cu apăsare prelungă pe icon. Și probabil nu mai trebuiau alte invenții. Dar pe de altă parte, probabil că tehnologia nouă elimină cumva posibilitatea de a apăsa accidental lung pe o icoană de pe telefon.
Whatevăr…

Da, ai dreptate, force touch e ceea ce ar fi trebuit să fie apăsarea prelungă. Avantajul e că un force touch e cu o jumătate de secundă mai rapid.

Dacă din cine știe ce motiv răsfoiți MacForum.ro pe un telefon cu Android, s-ar putea să meargă cam greu. În comparație cu iOS, Android e lent la execuția codului JavaScript în browsere. Iar Discourse, motorul acestui forum, e practic o aplicație JavaScript.

Încep să apară primele extensii terțe pentru Photos. MacPhun și-a actualizat toate aplicațiile (Intensify, Tonality, Snapheal și Noiseless) în acest sens.

Salut. Cand apare El Capitan?