Chat topic vol.1

Mai este un tip pe Digi24 care are zilnic o emisiune asemănătoare, Muscalu, un Guran care se mișcă mai domol și nu mă face să amețesc. Și nu pare dezinformare.

Guran se lăuda parcă de câteva ori că are informații de la traderi, e destul de simplu să faci profit pe Forex dacă ai ceva informații și cunoștiințe din domeniu. Pentru un venit decent nu trebuie învârteli financiare și inginerii financiare complexe, dar e vorba de principiul put your money where your mouth is.

Digi 24 încearcă să fie mai echilibrat, dar nu este. este la fel de superficial și de vulgarizant ca și celelalte posturi private.
Mă rog, nu vreau să te conving de nimic, dacă nu-ți place Biziday nu-ți place și gata. Pt TVR să te miști natural e un mare cîștig, dat fiind că aproape toate emisiunile lor sînt făcute de leșinați; TVR 3 este un canal leșinat integral, pe TVR 2 mai scapă, iar TVR 1, dacă ar elimina cîțiva leșinați, ar reuși să fie rezonabil. E departe de TV5 ori de altele din zonă, dar mai închidem ochii.

Nu cred se poate spune despre Digi24 că este la fel de vulgar precum Antena3, RomâniaTV sau KanalD.
TVR3 este o procărie, nu știu de ce există așa ceva. TVR Cultural era un canal mult mai potrivit, păcat că l-au eliminat.

Pt mine, Digi 24 este la fel de slab ca și celelalte. Faptul că flăcăul ăla cu ochelari face un talk-show și tace tîmp fără să pună întrebări esențiale, evidente, nu înseamnă că postul e mai bun ori mai puțin vulgar decît celelalte. Este la fel de jos ca nivel al informației.
Putem încheia discuția aici.

Moise Guran nu face altceva decât să stea călare toată ziua pe fluxurile de informații financiar-economice, după care își dă cu părerea despre efecte și tendințe. Oricine poate face asta dacă are câteva cunoștințe elementare despre economie. L-am auzit odată la radio spunând că preferă să aibe el personal grijă de investițiile lui financiare, nu să le dea altora pe mână. Înțeleg deci că nu investește în fonduri, de exemplu.

Forex e altă treabă. Nu oricine are profil psihologic de speculator. :smile:

Oh my God! Microsoft cred că va da lovitura cu hololensurile astea.

1 Like

Demo-ul ăla de la Microsoft este absolut fantastic. (Deși n-am înțeles niciodată de ce Minecraft are atâta succes.)

Din același motiv pentru care Lego are atâta succes, sau Second Life. Building alternative worlds.

Mda, nici Lego nu m-a pasionat vreodată. Mai degrabă preferam să desfac jucăriile, nu să construiesc eu altele :smile:

După 10 ani de gratuități, clamXav se dă pe bani.

Mi se pare fair, este cel mai bun antivitus pt OS X.

Hmm, costă €20.85 și e la reducere -25%.
Nu știu cum va face bani fără abonanent anual. E antivirus, nu ai ce să-i adaugi de la o versiune la alta ca să poți scoate bani după aia doar din upgrades.

Posibil ca autorul să caute o ieșire din joc sau să implice o ofertă pt alții cu banii care vor să cumpere aplicația. Amatori ar fi, cred.

Lucru bun: update-urile merg la versiunea pe care o am (cea necomercială)

Tocmai mi-am pus (pentru prima oara) Windows 8.1 pe MBP in Bootcamp pe MacBook Pro.

N-am mai folosit Windows de 10 ani, deci sunt cam incepator pe platform asta :smile: Obisnuit fiind cu simplitatea si eficienta OS X, Windows mi se pare acum extrem de complicat. Da, are tone de optiuni pe care OS X nu le are si sunt convins ca un user experimentat le poate pune la lucru cu success dar… bai frate, ma pierd printre nenumaratele setari si optiuni. Noroc ca are un search destul de bun si cam nimeresc ce vreau in Control Panel.

In afara de asta Windows 8.1 merge beton pe MBP-ul meu. Ca untul. Apple, El Capitan, se aude???

Eu de pe vremea lui Windows 7 folosesc căutarea pentru a ajunge în Control Panel, merge foarte bine și nu mi-e dor de câinele din Windows XP.

Deocamdată, presupun că – la un moment dat – va afișa ceva gen „upgrade to the last version of CXaV in order to get updated definitions”.

Ai facut update la 2.8.2 sau doar la virus definition? Nu e ceva trail? Sa fac sau nu update?

Păi n-am făcut update că scria cu roșu, ca de avertizare că-i gata, e pe bani. Am actualizat doar definițiile de viruși, a mers. Merge :wink:

Pentru cei care inca nu au ClamXav, se mai gaseste versiunea gratuita pe Mac App Store.