Chat topic vol.1

Nu neapărat asta e explicația. Se pare că foarte mulți dezvoltatori, în tentativa lor de a limita aplicațiile pentru versiuni de Windows mai vechi de 2000/XP, au inclus în codul-sursă teste de genul “if Windows version = 9x, then tell them to upgrade”. Acel 9x ar fi creat destul de multă confuzie când vine vorba de softuri vechi, care poate nu mai au dezvoltatorii activi și care pot rula în mod normal pe un Windows nou, așa că MS a ales să sară peste denumirea “Windows 9”, pentru ca vechiule criterii de excluziune să nu-l confunde cu Windows 95 sau Windows 98.

Hai să fim serioși, astea-s chestii simple, care se rezolvă prin modificarea cîtorva elemente din cod. Nu acesta poate fi motivul real.

USS Voyager folsoește Mac OS 9: https://gfycat.com/ImpressionableDownrightFlyingfox

In momentul asta, folosesc ca si client de email Airmail 2.1. Are multe avantaje pentru mine, dar are un mare dezavantaj. In caz ca primesc un email in care sunt mai multe alte persoane in CC, daca dau reply am CC gol si mi-e efectiv groaza sa ma apuc sa scriu toate acele nume in CC. Este vreun client de email cu care la reply sa pastreze adresele din CC? Sau poate si Airmail, dar fac eu ceva aiurea sau sunt pur si simplu batut in cap?

trebuie sa dai reply all

Deci sunt pur si simplu babtut in cap. Multumesc :smile:

cu placere :smile:

Gata, am rezervat. Sper să se comporte la fel de frumos și când îmi va veni rândul :smiley:

PĂi așa e și la Mail.app, dacă nu dai clic pe săgeata dublă = reply all, răspunsul merge doar la expeditorul principal.

Va multumesc mult la toti. Pana acum am raspuns doar unei persoane, poate si la 1 maxim 2 in CC (pe care ii introduceam manual). Niciodata nu am stiut ce e cu acel Reply all. Poate mi-a fost teama ca fac cine stie ce mistretie :slight_smile:

O listă interesantă cu toate sistemele de operare care au funcționat vreodată pe procesoarele PowerPC:

http://bgafc.t-hosting.hu/oses4ppc.php

1 Like

Ei, dacă punem la un loc toate generațiile de Mac OS X, de Mac clasic și de Linux-uri, nu ies chiar așa de multe. Dar nici puține nu sînt. În anii săi de glorie, PPC a fost un procesor colosal, G5 bătea la performanță orice intel la ora aia, a pierdut la consum de energie.

Cred că ar trebui să fie și VxWorks pe lista aia.

S-a restructurat meniul principal al sitului Apple. A apărut opțiunea „Music”, care a înghițit opțiunile iTunes și iPod. iPad a trecut imediat după Mac, acolo unde până ieri era iPhone. Se schimbă prioritățile.

M-amuză traducerea din OSX, Disk Utility. Ejectează Partiționează

Asta cu traducerile e treabă știută… Bine că nu au spus „ejaculează”, oricum ar fi fost doar mai amuzant, că și acuma este. Nu am reușit să aflu cine face parte din echipa de traducători în română, presupun că un grup de amatori anonimi. Mai presupun că au făcut asta gratis, ca exercițiu pt testul de nivel A2.

Mesajul apare când discul nu este montat, asta mi se pare ciudat :smile:

Până la urmă ce face comanda aia? Ejectează sau partiționează? :smiley:

Dacă tot am descărcat 10.11, mă bate gîndul să le fac un raport privind localizarea, un lexicon complet cu probleme. Pe tema asta le-am tot spus și nimic. Acuma fac un singur raport pe o singură temă, mai ales că localizarea e o temă separată de discuții.
@Tudor. Este evident că, la copy-paste, n-au fost atenți și le-au pus la un loc, dovadă că nici nu prea stau să verifice. Ce-ar fi să ne concentrăm mai mulți și să le trimitem, fiecare cu părerile lui, despre localizarea în română. Poate urnim ceva din loc.

Păi nu face nimic, precum se vede discul nici nu este montat! :stuck_out_tongue: