Care model de MacBook Air de 11" e mai fiabil?

Salutare. Am nevoie de un sfat cu privire la MacBook Air.
Din cauza limitarilor in utilizare a trebuit sa dau iPad-ul si as vrea sa iau un MB Air de 11, second hand. Exista vreo generatie de care ar trebui sa ma feresc? Ocazional am mai citit cate ceva despre probleme la balamale, ceva legat de HDD, dar n-am retinut despre ce generatie e vorba.
Ma puteti ajuta cu un sfat? Multumesc.

Ia unul de 13, diferența de preț nu e prea mare, dar doi inchi în plus pot face diferența între o jucărie și o sculă pe care mai poți face și treabă.

Toate generațiile sînt f. sensibile. Cum zice și Claudiu, ia mai degrabă unul de 13 sau, și mai bine, un MBP s.h.

Sa inteleg ca cele de 13 nu sunt asa sensibile (inside and out)?
Nu vreau un MBPro, vreau ceva mic, subtire si usor care sa inlocuiasca iPad-ul, dar cu capacitati superioare acestuia.

Nu pot să spun, nu știu vreo analiză pe tema asta. Dacă tu crezi că unul de 11 inci e suficient pt nevoile tale, go for it.

Unele MBA din perioada 2012-2013 au avut o problemă cu SSD-ul, problemă pe care Apple încă o mai rezolvă gratuit dacă e cazul (valabil timp de trei ani de la data cumpărării, deci programul de reparații se termină în 2015-2016). Detalii aici.

Cum testezi dacă MBA-ul are SSD-ul cu probleme: