Carcasa Macbook Air 13

Salutare tututor!

Detin un Macbook Air 13 de aproape 2 ani si de ceva timp ma gandesc sa-mi achizitionez o carcasa de protectie.

Am avut deja o astfel de experienta cu un produs cumparat de la Emag, chiar cand mi-am luat mac-ul, pe care l-am returant imediat din cauza calitatii.

M-am uitat atat pe Amazon, cat si pe Aliexpress, insa la AIR partea carcasei care se monteaza pe fundul laptopului, in colturi, are un sistem de prindere care afecteaza deschiderea laptopului fortand balamalele.

Imi poate recomanda cineva care si-a achizitionat o astfel de carcasa un model anume? Modelul AIR-ului meu este A 1466.

Multumesc !

Air este compact și subțire, ca atare carcasele nu prea au cum se prinde bine. Am și eu așa ceva pt câteva pro-uri prin casă, se rup destul de repede la colțuri, dar nu am dat prea mult pe ele. Cam orice comanzi la preț rezonabil se rupe relativ repede. Acuma e greu de anticipat cam ce ai dori.
P.S. De ex., la o căutare sumare pe amazon.co.uk, am găsit așa ceva.

Mersi, insa le-am vazut si eu pe majoritatea. Intrebam gandindu-ma ca exista deja cineva care foloseste un anumit model.

Asa cum spuneai, foarte multe dintre carcase se rup la scurt timp. Caut ceva, chiar daca mai scump, testat de cineva si care sa reziste si, in primul rand, sa protejeze laptopul - il am cam peste tot cu mine.

As prefera sa evit sa comand o carcasa si sa patesc ceea ce am patit cu aia de la EMAG - s-a montat foarte greu, capacul cu display-ul mac-ului abea se deschidea la 90 de grade (din cauza imbinarilor carcasei). Si m-am chinuit vreo jumatate de ora sa o scot de pe latpop sa le-o pot trimite inapoi.

E complicat ce vrei tu. În general, cele ieftine se rup repede, dar dacă iei – să zicem – una la 4–6 luni n-ar fi bai. Una care nu s-ar rupe sigur s-ar murdări și nu văd de ce ai da o sumă mare pe ceva care e solid, dar murdar.

Am sa merg pe varianta asta.

Normal ca se rup, daca folosesti plastice. Ia incearca ceva profesional: https://huse-laptop.ro/produs/husa-macbook-air-13-seethru-clear/

Ei, sigur că asta scumpă, din material rezistent și elastic, ține mai mult. Acuma, să facem un calcul. Dacă nu ținem seama de look, de estetică, atunci să dai de 2-3 ori 30–50 lei pe an, să le schimbi, este echivalent cu să dai 300 lei pt 2-3 ani. Carcasele sunt depozitare de diverși paraziți, ca și tastatura, ca atare discuția poate fi lungă.

Salut. Iti recomand carcasa/husa pe care o filosesc de aprox. 6 luni pe al mau air. https://www.twelvesouth.com/product/bookbook-for-macbook-volume1
Eu am luat-o de pe un site romanesc si era ultima pe stoc. Acum sincer nu stiu daca se mai gaseste pe la noi

amaozn.co.uk are produse OK, mai ieftine decât amazon.fr ori amazon.de (nu pricep de ce, dar nu are importanță), iar multe firme (nu toate) trimit și în RO.

Eu folosesc aceasta husa de un an si inca este acceptabila.

Daca mai esti interesat, am eu o carcasa Speck pentru Air 13. E aproape noua, am vandut laptopul si am ramas cu ea. O dau cu 60 RON, e profesionala, de noua costa peste 200 RON. Poti sa-mi dai un mesaj daca o vrei.

Salut!
Am comandat de pe Aliexpress (de la Mosiso) doua bucati, una pentru mine si una pentru sotie.! In cazul in care ajunge si nu sunt multumit, o sa te contactez. Asta in cazul in care nu ai vandut-o deja. M-ar interesa doar culoarea neagra.

Inca n-am vandut-o, dar a mea e transparenta (clear). Ai grija sa nu iei vreo tzeapa cu chinezii, ca din cate vad scriu ceva de MacBook Air 11.6 :slight_smile: Poti sa incerci sa cauti si aici: https://huse-laptop.ro/categorie-produs/macbook-air/macbook-air-13/

Carcasele astea chinezești sunt ieftine, dar țin puțin. Am luat și eu vreo 5 până acum. Deja trebuie să mai iau vreo 3, toate s-au rupt la colțuri.

Aia cu 11,6 e titlul anuntului. Sub suma platita, 14,69$ scrie produsul cumparat: Baby Pink + China a+ Air 13 A1466 -A1369.

Pana acum am fost multumit de tot ce am luat de pe Aliexpress. Au o infrastructura foarte serioasa, n-am avut probleme.
Problema nu e cu Aliexpress, ci cu Posta Romana - teapa de cele mai multe ori de aici vine.

Legat de husa… am s-o testez si o sa vad care-i treaba cu ea. Dar acum sa fim seriosi… tot ce e din policarbonat tot aia e cand vine vorba de calitate. La telefoane la fel, de fiecare data cand imi luam un nou Iphone cumparam si o husa apple de silicon. Dupa cateva luni, absolut toate s-au rupt in colturi. Cand mi-am luat Iphone 8 am renuntat la idee si am cumparat de pe Aliexpress si sunt foarte multumit. Concluzia e ca, atunci cand vine vorba de accesorii, nu tot ce e scump e neaparat si bun pentru ca pretul, mai ales daca achizitionezi de la retaileri (emag-ul ca si marketplace are o multime de produse aduse de pe aliexpress/alibaba, unele dintre ele vandute la preturi de cel putin 2-3 ori mai mari), nu releva calitatea.

Acuma, analizând calm, dacă iau 2-3 carcase pe an le prețul de, să zicem, 30 de lei, nu e scump. În fond, u le iei să țină o viață, mai ales că acumulează și multă mizerie, așa că trebuie schimbate relativ des.

1 Like

Atentie mare cu acest gen de cacase.
Eu am folosit fara probleme dar unui coleg i-a nenorocit ecranul. A fortat la inchidere si acum are numai dungi verticale pe ecran.
Evident ca am dat jos carcasa cand am vazut ce s-a intamplat.

L.E. typo corectate

Ce înseamnă „a fota”? Poți descrie evenimentul? Nu-l pot reproduce, mai ales că spui că ai văzut ce s-a întâmplat.

Sunt practic 2 capace ce imbraca fiecare parte a MB.
La zona de inchidere au 2 fante care se intrepatrund. Ar trebui sa se inchida perfect drept.
In acel caz fantele nu se imbucau perfect si, suspectez la transport, ecranul a fost fortat. De aici si 4-5 dungi in planul vertical al ecranului.
Pana sa puna protectiile laptopul a functionat impecabil. La 2 zile dupa ce le-a pus au aparut dungile.

Este extrem de puțin probabil ca acea carcasă să fie cauza, poate doar dacă avea un defect și a apăsat pe ecran. Teoretic, ar fi posibil. Practic, nu văd cum, decât dacă ar fi avut cumva o ieșitură etc.
Concluzia: mai degrabă a fost o coincidență.
Tot nu am aflat ce înseamnă „a fota”? Ai vrut să spui „a forțat”?