Bateria si problemele ei (6S)

Salut,
detin un 6S cu baterie schimbata de altcineva (nu cred ca e originala, de aceea apare si asaa stare baterie) si am cateva probleme cu acesta:

  1. Cand raman cu mai putin de 30-40% baterie, telefonul o ia razna si merge foarte foarte prost, incat se blocheaza oriunde.
  2. Intampin restarturi fara motiv.
  3. Imi mai apare din cand in cand ca se incarca atunci cand e de la incarcat(apare de mai multe ori si se aude acel sunet de parca se deconecteaza si se conecteaza - cablu si incarcator stock).
  4. Filmarile pe Instagram si Snapchat nu sunt fluide mereu, aratand o scadere de performanta.
    Credeti ca aceste probleme sunt din cauza bateriei? Telefonul ar trebui sa mearga super ok, comparandu-l cu alt 6S. Oare sa schimb bateria? Astept sugestii.
    Bateria tine, nu ma plang de asta doar de problemele intampinate.

Păi du-l la un service mai priceput și pune-i altă baterie. Nu e problema că e originală sau nu, problema e să fie bună. Sunt atâția care schimbă baterii acuma, important este să dai și peste bateria bună. Ce alt sfat ți-aș putea da? Dacă telefonul este OK, schimbarea bateriei va rezolva problema.
P.S. Un bun service îți va spune dacă bateria e de vină sau, eventual, ai și altă problemă.