Apple updates MacBook Pro with faster performance and new features for pros

Același autor face aici o bună comparație între iPad și Huawei MediaPad M5 Pro. Huawei nu câștigă la toate punctele, dar câșrigă la destule. Da, spune bine autorul: singurul atu al lui Apple este sistemul de operare, adică sistemele de operare, încă sunt cele mai bune.

La tablete iPad-urile nu au rival. Nu cumperi o tabletă în funcție de specificațiile hardware. O cumperi dacă poți face ceva util cu ea, iar cine vrea mai mult decât web, email și filme, alege un iPad. Gama de aplicații și jocuri disponibile pentru iOS bate de departe orice găsești pentru Android.

Da, corect, nu există aplicații pentru zona pro pe Android. Lucrurile stau însă altfel pt Windows.

Windows pe tablete este ok ca sistem de operare. Nu e la nivelul iOS în ceea ce privește operațiunile pe touchscreen, dar te poți descurca satisfăcător. Problema e la aplicații, care (cu mici excepții) nu-s compatibile cu touchscreen-urile. Iar după moartea Windows Mobile, se pare că nimeni nu mai încearcă să facă aplicații touch-friendly pentru Windows.

Eu mă bucur că Affinity scoate acuma versiunea Design pt tablete, fi-mea a reușit la arhitectură și cred că-l voi lua. Va avea nevoie de un calculator mai performant, probabil uni Mac, să vedem. Îi place ProCreate pt iPad, a și folosit-o.