Airy descarcă filmele de pe YouTube, cu tot cu subtitrare

Continuing the discussion from Commander One, un nou manager de fișiere dual-panou:

În discuția de mai sus am amintit despre Airy, o aplicație pentru descărcarea filmelor de pe YouTube. E foarte drăguță, te lasă să alegi calitatea și formatul fișierului video pe care să-l descarce, ba chiar poți descărca numai coloana sonoră, dacă vrei doar un MP3 cu melodia favorită de pe YouTube.

Azi când m-am uitat în directorul în care Airy salvează filmele, ce să vezi:

Deci dacă videoclipul are subtitrare pe YouTube, Airy o descarcă și pe aia în format SRT. Super.

1 Like

Dacă tot nu folosim extensii, mai există și alternativa gratuită, dar în linie de comandă, youtube-dl.
Are o mulțime de opțiuni, printre care selectarea formatului video sau descărcarea subtitrării.

Eu folosesc de mai mult timp 4kVideoDownloader, care are posibilitatea de a extrage audio dintr-un clip de YouTube + descărcare în diverse rezoluții și a subtitrării (am testat acum). Nu mai țin minte, dar am impresia că l-am folosit cîndva și pentru un clip de pe alt site.

Îți dă voie să descarci și playlist-uri, varianta gratuită limitîndu-te la liste cu maxim 25 de clipuri. Dacă nu te deranjează să te mai ducă din cînd în cînd pe site-ul lor să se laude cu produsul și un banner publicitar mic jos, e o alternativă excelentă.

1 Like