Affinity Photo vs Pixelmator

Mda… deocamdată am luat un pic la puricat Photo Erase și sînt pe de-a-ntregul mulțumit, chiar neașteptat de mulțumit. Am reușit să scot sîrma aia oribilă dintr-o altă poză tot din Brno, ia uitați de frumos arată acuma în comparație cu originalul:

Aplicația lucrează frumos și repede: scanează poza, tu marchezi ce vrei să ștergi, dai clic, se șterge, apoi gîndește cum să retușeze zona ștearsă astfel încît să nu se observe nimic. Frumos lucrat, bravo autorului. Iată o funcție care ar trebui să fie prezentă și în Photos, poate o cumpără de la autor și o implementează ei. De ce? Deoarece trebuie să iei poza de acolo, să o procesezi și să o pui la loc. Nu e mare lucru, dar pierzi un pic de timp, deoarece Photos nu o pune undei vrei tu, ci ultima, trebuie după aia să o tragi la locul cuvenit.
Una peste alta, autorul îmi oferă ceva simplu și foarte util, toată lauda.

Xzanthrax, să-ți dea D-zeu sănătate, e simplă și mișto de tot aplicația, gata, încep să tai sîrmele din poze. Mă rog, nu toate sîrmele, alea enervante. :slight_smile:

Ca un utilitar simplu și gratuit care face doar asta, sînt convins că e o jucărie faină. Dar dacă cumva aveai deja Pixelmator/Snapheal/Photoshop/Affinity Photo, toate conțin o unealtă de genul ăsta, sub diverse nume: Healing Brush, Repair Tool și variațiuni.

Avantajul cablurilor pe care vrei să le elimini e că sînt foarte mici, pentru că jucăriile astea fac așa cum spui: marchezi ce vrei să ștergi (cu cît mai precis, cu atît mai bine), analizează fundalul pentru a-l putea extinde și peste zona marcată de tine și gata.

De fapt, acum mă uit în Photos. Au așa ceva. Deschizi poza, dai Edit (colțul din dreapta sus), apoi penultima unealtă, Retouch, aia care arată ca un plasture. Alegi mărimea, cît mai apropiată de a cablului, trasezi peste și șterge. Am probat cu exact exemplul tău și a făcut treaba.

Retouch dă chix pe unele secvențe cu clădiri, merge doar pe suprafețe aproximativ uniforme, cum ar fi un perete ori cerul. De aia am și testat aplicație pe o poză cu multe clădiri, să văd cum „lucrează” fundalul, s-a comportat excelent.
Affinity și alte aplicații din categoria asta sînt prea sus pt mine, eu nu retușez poze, mă joc doar cu luminozitatea și cu contrastul, uneori mai aplatizez diferențele de lumină, mai tai poza pe margini, cam asta e tot Și, desigur, sîrmele, obsesia mea cînd e vorba de poze urbane, adică majoritatea.

Dacă ai iPad, Pixelmator e la reducere, 0.99€. :smile:

În orice caz, nu știam aplicația propusă de @Xanthrax, bine că te mulțumește.

E de așteptat cît de curînd să se dezvolte și plugin-uri pentru Photos, zic eu.

Nu am iPad, nu-mi plac tabletele, indiferent de sistemul de operare. Am un AllView de 7 inci pt navigație, cam la atît o folosesc, am dat € 20 pe o aplicație OK.
Da, niște pluginuri pt Photos are fi o chestie bună, ca să lucrezi legat.

Pentru cine mai stă pe gânduri, mâine expiră reducerea de 20% pentru Affinity Photo.

Pe lîngă subiectul principal, dar fiindcă tot am vorbit și de eliminarea sîrmelor, se pare că există ceva specific, am găsit acum întîmplător. :slight_smile: Dacă aveți cumva Photoshop, există o acțiune Wire Worm.

Băieții de la Affinity vor să aducă și compatibilitatea Affinity Photo cu acțiunile Photoshop, dar mai e pînă atunci și oricum nu e garantată fidelitatea transpunerii.

Daaaaaa, asta e, deci sînt oameni care ȘTIU de chestia asta cu sîrmele și au și găsit soluția. Cu SuperEraser merge bine dacă nu ai sîrme la greu, cum e în exemple, acolo uniformizarea fondului nu se face bine. Da, așa da bani pt așa ceva dacă iese cum arată în exemple.

N-au găsit mare soluție. Pluginul ăla face exact ce fac și celelalte programe: pictezi manual peste fire și softul le scoate, mai bine sau mai rău.

A, atunci nu e peste Super Eraser. Deci acele sîrme tăiate au fost făcute de un meseriaș pe un ecran mare și la un zoom corespunzător.

Lightroom are functia asta implementata.