Adware pe Mac - cum ne protejăm?

Dacă observați că Safari (sau alt browser pe care-l folosiți) se comportă într-unul din modurile următoare:

  • încarcă automat și de capul lui diverse situri ciudate, eventual deschizând unul sau mai multe taburi;
  • folosește în loc de Google un alt motor de căutare de care n-ați mai auzit;
  • vă treziți cu reclame inserate pe mai toate siturile.

atunci este foarte probabil că aveți instalat un adware, adică un progrămel, script sau extensie care modifică comportamentul browserelor cu scopul de a face reclamă unor produse și servicii mai mult sau mai puțin dubioase.

Aceste aplicații adware se instalează de obicei deghizându-se în alte programe (de exemplu codecuri video care sunt de fapt altceva) sau însoțesc unele programe curate. Deși nu am auzit despre cazuri în care vreun adware a creat pagube majore utilizatorilor (un adware nu este virus), cu siguranță că este cel puțin enervant să ai așa ceva pe computer.

Dacă bănuiți că aveți vreun adware instalat atunci vă recomand să folosiți aplicația AdwareMedic pentru a căuta și elimina intrușii. Am rezolvat anul ăsta trei cazuri de infestare cu adware folosind acest program.

Mai multe detalii despre adware pe Mac puteți citi aici.

A publicat și Apple un articol în care explică cum pot fi dezinstalate manual unele mizerii de tip adware:

Am văzut și pe forumul MacRumors câteva persoane care s-au plâns de adware pe Mac. A luat amploare problema, așa că feriți-vă de aplicațiile procurate din locuri dubioase!

1 Like