Activare Facetime pe iPhone fara SMS

Și eu setez tot timpul „device nou” la reinstalare, deci nu e asta.

Tocmai am activat FaceTime pe un iPhone cu un numar nou-nout de la Orange. Nu mi-a cerut nimic-nimic, nici sa trimit SMS, nici macar sa fac o verificare printr-un SMS primit de la ei. Pur si simplu s-a activat din iOS si gata.

Eu, după tărășenia aia descrisă mai sus, am primit un mesaj să mă întrebe dacă am fost mulțumit de serviciul de rezolvat probleme! Adică, pt ei, am apelat la ei fiindcă aș fi prost.
Mă rog, ce mai, sînt pe index… pe lista neagră.

Tudor,
Nici nu-ti cere sa dai sms. Sistemul da sms ascuns. Sa te uiti la factura daca nu ma crezi :slight_smile:

Ai dreptate, pe internet există semnalate cazuri în care utilizatorii au avut de plătit acele “silent text messages” trimise la numere din UK pentru activarea FaceTime.

Însă operatorii GSM parteneri Apple nu taxează aceste mesaje în mod normal. Când le taxează atunci? Probabil în cazurile în care nu ai telefonul cumpărat de la ei, e cu jailbreak, activat în roaming sau mai știu eu ce nu le convine la el. În orice caz, nu e o practică obișnuită și poți cere explicații de la operator, mai ales în situația în care nu ești avertizat că vei plăti pentru acele mesaje atunci când încerci activarea (unii zic că le apare pe ecran o notificare cum că s-ar putea să plătească).

În cazul meu eu am ambele iPhone-uri cumpărate de la Orange. Probabil că de aia nu m-au taxat niciodată.

Nu e adevarat. Eu am telefonul neverlocked, 5S. Un amic are telefonul cumparat la abonament la Orange, tot 5S. Niciunul nu practicam jailbreak sau piraterie ( pana la urma la ce preturi au apps, isi permite oricine sa cumpere).
Aceeasi problematica, pt activare facetime > mesaj text trimis in UK. Nu stiu cum de tu n-ai platit mesajul text… pt ca oricum acolo trimite.

Mda, cred că trebuie să-ți dau dreptate: mi s-a actualizat creditul pe cartela nou activată și se pare că am un SMS lipsă din cele 200 naționale/internaționale incluse :smiley: Ăla o fi.

E cool asa, si eu am 150 sms si tot bani vor :slight_smile: