Achiziționare MacBook

Mda, asta cu condiția să nu apară ceva și mai și… Nu știu cum naiba a făcut Apple, dar TOTDEAUNA macuserii au avut nevoie de măcar un adaptor, NICIODATĂ Apple nu a avut pe produsele o ieșire universal folosită ori măcar majoritar folosită, cu excepția USB-ului pe care, e drept, l-a impus în 1999. După care a fost mereu altfel, cînd alții foloseau USB să conectezi o videocameră, mac-urile cereau firewire (și, culmea, MB alu late 2008 nu avea firewire și nu puteai conecta o videocameră pe bt).
Dar să sperăm că scenariul meu pesimist nu va fi repetat și de data asta, iar USB-C/ThB 3 va deveni definitiv și irevocabil noua conexiune universal folosită.

Astazi mi-a sosit noul Mba , de 13.3" , 8gb ram si ssd 256 gb . Chiar nu ma asteptam sa fie asa mare :)) . Sper sa ma descurc cu sistemul de operare , momentan ma cam cert cu el de 2 ore . Va multumesc tuturor pentru sfaturi , nu il voi lasa pana nu invat sa il folosesc decent .

La ce pret l-ai prins Ionita Mihai? Nou?

Da , nou . 5333 lei si transportul gratuit .

Ha, păi la prețul ăsta transportul e gratuit și pînă în Australia.

:))) ii vedeam in stare sa mai stoarca de la mine 15 lei . Acum trebuie sa achizitionez o geanta pt el , un adaptor pt hdmi …si cam atat sper. Imi puteti spune si mie mai multe detalii despre backup-uri ? Adica as vrea daca se poate cumva sa leg un hdd extern la retea ( wifi sau Wlan ) si sa isi faca back-up automat pe el cand se conecteaza la acea retea . sau daca iau unul obisnuit pot tine pe el si alte date in afara de backup-uri ? dar imi este frica ca voi uita sa il conectez la laptop. . . si se duc dracu update-urile mele .

Conexiunea wi-fi e comodă,dar merge mult mai încet decît o conexiune sănătoasă prin sîrmă. O poți face însă automat noaptea, să zicem, dacă ai mulți GB de salvat.
Sigur că poți folosi in disc extern pt orice, dar logica unui backup și noima lui este ca TOT ce ai să fie dublat pe alt suport. Altfel spus, dacă nu ajunge discul intern și ai nevoie de un disc extern, atunci ai nevoie de al doilea disc extern pt a face backup al discului intern + discul extern #1. Backup înseamnă „duplicarea datelor”, dacă ai date doar pe un singur suport, adio backup.
Dacă tot iei un adaptor, ia-l pe ăsta triplu, nu se știe niciodată sau altul similar. Diferența de preț față de unul ca ăsta e minimă. Din păcate, pt VGA ai nevoie de adaptor separat.
p.s. Eu ți-am dat 3 linkuri pt tipul de produs, nu e musai să le iei pe alea, vezi ce magazine au ceva similar și, poate, prețuri mai bune.

Multumesc legat de sfatul cu adaptorul , asa am si facut . Legat de back-up , mie imi ajung cei 256 gb … in condiția in care 120 i-am ocupat cu un serial . Ma gabdeam gen sa tin pozele mai vechi pe un HDD extern , filme … mai Știu eu ce si sa fac si backup tot pe acel HDD . Daca este ok si nu sunt probleme …

De vreme ce acele poze sunt pe un disc extern pe care vrei să faci backup al discului intern, este evident că nu ai backup al acestor poze. Ce nu e clar? Backuă înseamnă că dublezi informația de pe un disc A pe un disc B, astfel că, dacă se bușește unul dintre discuri, să ai informația dincolo. Dacă tu ai informație într-un singur loc, fără duplicare, cum să ai backup. Și ce faci dacă bușește discul ăla cu fișiere importante, neduplicate altundeva? Începi să ceri sfaturi cum să recuperezi un disc bușit, nu-i așa?
Pe scurt: dacă nu vrei să plîngi ulterior, trebuie să ai totdeauna toate fișierele dublate pe alt disc sau pe alte 2 discuri, depinde cît de importante sînt acele fișiere.

intrebarea mea defapt era : pe discul pt backup trebuie sa am doar backupurile care le face laptopul sau pot avea si orice altceva . am inteles asta , pozele le am pe pc vechi si pe un hdd extern . voiam sa stiu daca vreau sa fac back-up de pe Mba tot pe acel hdd daca are vro importanta ca mai am si alte date pe el sau nu

Uzual, un disc de backup este numai pt așa ceva. Sigur, poți pune și alte chestii. Eu nu folosesc aplicația Apple pt așa ceva, Time Machine, nu-mi place, asta cred că cere disc dedicat. Folosesc iBackup, care face un folder de backup care poate fi folosit, dacă e cazul, ca folder de restore.

Eu folosesc Time Machine. Am un HDD Extern WD de 1TB. Am o partitie NTFS de 250GB pentru cazurile in care am nevoie sa-l folosesc pe vreun Windows. Restul este pentru macOS.

Si Time Machine isi face un folder dedicat in care salveaza backup-urile. Pe langa acel folder am mai pus diverse chestii pentru a elibera spatiu.

Am setat TM sa isi faca backup automat atunci cand HDD-ul este conectat. Primesc notificari daca n-am mai facut backup de x zile si in caz ca sunt la birou, pot conecta HDD si-l las sa-si faca de cap. Are si o optiune de a sterge automat backupurile mai vechi.

Ce-mi mai place la TM este ca pot face browse prin arhiva exact ca in Finder si pot face cherry pick pe fisierul/fisierele de care am nevoie, dintr-o anumita zi.

Pana acum, pe mac, este singura solutie de backup pe care am folosit-o.

1 Like

Da, și eu recomand Time Machine. Mai simplă și comodă metodă de backup nu există.

Da, corect, pt un începător ori un nou venit în lumea Apple, este – probabil – cea mai bună variantă.