Achiziționare MacBook

As mai avea inca o intrebare . Am vazut ca toti pun poze cu ciclurile de încărcate , vorbind de cele sh . Un ciclu de încărcare este o încărcare completa ? Adica 12 cicluri a fost încărcat de 12 ori ? Cam la ce sa ma uit ( vrea sa ma țină bateria ) de asta vreau si MBA , adica cat sa fie maxim si cam cat rezista el ?

Cel mai important lucru este starea bateriei, măsurată în procente față „de fabrică”, adică 100%. De ex., bateria mea este undeva pe la 88 %, deci poate fi calificată încă drept f. bună și bună dacă este între 65 și 75 %. După ce scade sub 60 %, procesul de degradare va fi mult mai accelerat și iei în calcul una nouă.
Ciclurile de încărcare sînt, sigur, un indiciu, dacă de ex. cineva spune că are 75 cicluri de încărcare este încă f. puțin, dar dacă bateria e proastă tot proastă este. De ex., acum un an jumate mi-am cumpărat o baterie nouă pt un MB model late 2008, după 10 luni avea 100 cicluri de încărcare, dar scăzuse sub 60 %, am returnat-o, mi-au dat alta. Ca nr. de cicluri, avea încă f. puține, dar tot proastă era.
P.S. De ex., MBP meu are bateria cu peste 1400 cicluri și aproape 85 % capacitate față de fabrică. Deci stau încă foarte bine. La anu pe vremea asta voi avea, sper, 75 %, dacă va fi mai puțin, iau în calcul o baterie nouă.

Un ciclu de încărcare complet este atunci când descarci și încarci bateria complet, adică:

  • o descărcare continuă de la 100% la 0%, urmată de o reîncărcare; sau
  • descărcări parțiale urmate de reîncărcări, care adunate fac 100%.

Dacă de exemplu într-o zi descarci bateria până la 40%, apoi o încarci, iar a doua zi descarci până la 60% și o încarci din nou, asta este echivalentul unui ciclu de încărcare (40+60=100%).

Va Multumesc frumos pentru răspunsuri ! As vrea sa il iau nou :slight_smile: dar astept poate poate gasesc MBA cu 8gb de ram si 256 HDD la sub 5000 de lei . Sh am gasit cateva dar apropiate de pretul de nou si cele cu 250 HDD sunt foarte rare .

Sînt mai rare, e drept. Ca s.h., vei găsi jucării mai vechi de 2 ani, în general, pe vremea aia, la MBA standardul era SSD la 120 GB cu 4 GB RAM. Ia vezi p-aici.

Mersi. Nu am găsit. Pai ma sfătuiești sa aleg mbp în loc de MBA? Alta întrebare, la van-are produsele apple își mai mențin din preț? În cazul telefoanelor știu ca se mențin ff.bine adică nu scade prețul chiar repede și la 2 ani după achiziționare încă iti iei ceva bănuți pe el și sunt foarte căutate. La fel este și cu laptopurile ?

Nu prea… un notebook s.h. îl iei sensibil mai ieftin după ce a ieșit din garanție. Da, eu te-aș sfătui să iei un MBP, dar dacă ții neapărat să fie ușor, atunci MBA. Soției, de ex., i-aș lua MBA, își ține MBP la școală, zice că e greu să-l care zilnic în rucsac.

Atunci MBA . Ma ocup cu asigurări , il car mereu dupa mine .

Pt un flăcău, un kil jumate de MBP nu e chiar așa de greu. Pt o doamnă/d-ră da, poate fi. Acuma, tu știi mai bine. Dacă vrei ceva ușor, MBA este, sigur, cea mai bună soluție.

Va multumesc tuturor pentru ajutor . M-am hotarat la un Air , nou , 8gb , 256 ssd . Acum mai am o mica intrebare din experienta voastra : De unde sa il achizitionez emag sau mediagalaxy ? La media galaxy am o reducere de 300 de lei fata de emag , dar nu am mai cumparat de la ei sau nu am avut probleme . inteb asta in idee in care spre ex mi-am cumparat de undeva un tv , nu era chiar perfect funtional si nu am reusit sa il returnez ci a trebuit sa ma chinui cu garantia , ceea ce la Emag nu exista , se schimba 100 % . Scuze pt reclama , astept si eu un sfat daca stiti . Inca o data multumesc pentru ajutor !

Ia de unde e mai ieftin, logic, garanția este aceeași peste tot sau ar trebui să fie aceeași. Orice mac cumpărat în RO, indiferent de magazin, are aceeași garanție standard. Ofertă e acuma la MBA, dar doar cu SSD la 120 Gb, cam mic, SSD la 250 și 8 GB RAM este mult mai bine, teoretic te va ține cel puțin 5 ani de acum înainte.
P.S. Presupun că te referi la acest model, mi se pare OK și da, e redus simțitor față de iStyle.ro.
P.S. 2. Oricum, la ora asta și cu perspective pt viitoarele luni, acest MBA mi se pare o soluție mult mai bună decît nMB 12 inci, care mie unul mi se pare supraevaluat și, în plus, o unică mufă USB-C mi se pare teribil de aiurea. Iei o sculă mică, subțire și ușoară, dar vei mai lua un snop de adaptoare ori un dongle cu multe ieșiri, mare și greu. Nu am dubiu că USB-C va fi mufa uzuală începînd cu acest an, dar – pînă să se generalizeze pt orice periferic – va mai dura cel puțin un an. Și, apoi, ce facem cu actualele periferice, le aruncăm pe toate ca să luăm cu USB-C? Întrebarea este retorică, am văzut doar monitoarele pro de la LG gîndite pt macurile cu USB-C, dar sînt scumpe. Pînă să apară monitoare uzuale, scannere, imprimante, stick-uri etc. pe USB-C va mai dura un pic, piața este încă plină de periferice de calitate care au intrări pe VGA, DVI, HDMI, abia acum încep să se ivească și pe USB-C.

Multumesc . Am dat comanda , la ei , maine ar fi "revolutia preturilor"si la emag , vad diferenta si oricum ar fi il achizitionez de undeva . Nu stiu ce sa cred cu tastatura , am vazut ca cele mai cumparata sunt cele cu int keyboard . Alta intrebare , portul Thunderbolt2 = mini displayport ? Adica pentru a il putea conecta la un monitor /tv prin hdmi este ok cablui minidisplayport - hdmi , conectat la Mba prin thunderbolt 2 ?

minidisplay port are EXACT aceeași mufă ca și ThB 2, doar că nu poate face același lucru. Ca să conectezi un monitor extern, ai nevoie de un convertor minidisplay la VGA sau HDMI sau la ce-o fi, sînt ieftine, le găsești la orice magazin gen eMag ori pcgarage. Ca să conectezi periferice de mare viteză, ai nevoie fie de un periferic cu ThB 2 (nu prea sînt) sau de convertoare ThB la USB 3. De asemenea, ca să prelungești, un cablul minidisplay e suficient pt ieșire video, dar nu pt ThB 2, care este un cablu dedicat și mult mai scump. E clar?
P.S. La fel este cu USB-C, care are mufă identică lui ThB 3, doar că ThB 3 are viteză mult mai bună decît USB-C, la rîndul ei mult mai bună decît USB 3 care e mai bună decît USB 2 care e mai bună decît USB 1.1 (prima de pe piață, 1999).

USB-C este doar o MUFĂ nu o conexiune. La USB-C poti sa legi o conexiune TB3 si va avea, evident, viteza TB3 (40 Gb/s) sau poti sa legi USB 2 si va avea doar 500 Mb/s.
Uite si pe nMBP de 15 " Apple a pus 2 mufe USB-C legate la TB3 si 2 mufe USB-C legate doar la USB 3.0. Deci evident ai viteze diferite pe laptop intre 2 cu 2 mufe.

„La USB-C poti sa legi o conexiune TB3 si va avea, evident viteza TB3 (40 Gb/s”
Nu cred că este așa. La nMBP poți conecta un alt nMBP printr-un cablul ThB 3 și vei avea, da, maxim viteză ThB. Dacă pui un periferic USB-C (care are aceeași mufă, dar nu aceeași viteză) vei avea viteza maximă suportată de USB-C. Este oarecum ca la minidisplay ~ ThB 2: ai viteza maximă suportată de perifericul respectiv, viteza de minidisplay pt monitoare cu minidisplay și viteza ThB 2 pt perifericele care suportă ThB 2.

Ei Cattus acuma… Normal ca TB3 este viteza maxima suportata. Daca conectezi ceva de viteza mai mica va merge cu viteza cea mai mica. Si la USB 3 (care are 5 Gb/s) poti sa pui stick de USB 2 (care are 0,5 Gb/s) si evident ca va merge cu viteza cea mai mica. Importanta este compatibilitatea NEMAINTALNITA pana acum a unei conexiuni. Si anume TB3 este compatibil cu HDMI, USB (de la 2 pan la 3.1), carduri SD, LAN etc. E, acum apare logica lui Apple de a pune doar MUFE usb-c: Fiind legate la TB3 poti lega orice la ele, evident cu compromisul adaptoarelor. Pană la TB3 (asa cum ai spus si tu că TB2 nu e compatibil direct cu alte conexiuni) trebuia sa ai pe laptop OBLIGATORIU toate mufele separat. Acum cu TB3 si mufa universala USB-C nu mai ai nevoie de alte mufe (doar adaptoare pana la generalizarea USB-C).

Imi cer scuze , dar nu e clar :frowning: .de ce as vrea Thb la USB , cand el are si USB ? Ce periferice de mare viteza ar putea fi ? scuze daca va stresez

Nu-nteleg ce intrebi. Cine are USB? La ce te referi?

Păi ThB are viteză mai mare decît USB 2, eu vorbeam de adaptor ThB 2 la USB 3, care are viteză de 10 ori mai mare. Ce nu e clar?
P.S. Evident, dacă macul, de ex. uiltima generație de MBA, care are și USB 3 și ThB 2 nu are nevoie de adaptor ThB 2 la USB 3, ar fi un non sens. E nevoie însă de un adaptor sau de 2 adaptoare pt Minidisplay (adică tot cu mufa de ThB) la VGA și HDMI/DVI. Am și eu așa ceva, am avut nevoie uneori de ele.

Da, știu, dar nu pricep de ce polemizăm.