Achiziționare MacBook

Salutare . Doresc sa achiziționez un MacBook , nu m-am hotărât inca la un anumit model . Nu il folosesc decat pe tru internet si Office in mare parte si as dori sa va cer cateva sfaturi in privința MacBook-ulii pe care sa il aleg . Nu am mai avut nici o data mac , nu stiu cum este sistemul de operate , pana acum am mers pe Windows si as dori o schimbare , vreau sa vad cum este , daca imi puteti da cateva sfaturi as aprecia . Cum sunt aplicațiile , se pot instala executabile ( imprimanta , stik de data USB …etc ) , se poate conecta orice memorie USB , sunt speciale doat pt Apple ? Daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi va Multumesc frumos !

Pai ai varianta Air si varianta mai recenta Macbook. Ca si configurari trebuie sa stii ca upgrade se face mai dificil pe laptop Apple. Asa ca daca alegi un produs trebuie sa te gandesti si la viitor. Eu as merge pe varianta cu 8gb RAM (la macbook e standard, la Aur nu cred), iar ca si capacitate 128-256gb ca sunt mai ieftine si poti lua HDD extren.
Aplicatiile sunt compatibile in mare parte, iar pentru cele care nu sunt se poate instala paralel si windows. Impromante si alte periferice merg toate. Nu poti instala fisiere .exe aici e un alt sistem de operare (mai bun zic eu) cu alte tipuri de fisiere. Dar programele de windows au si versiuni de mac.

Care este varianta mai recenta ? Eu am gasit asta

Laptop Apple MacBook Air 13 cu procesor Intel® Dual Core™ i5 1.60GHz, 13.3", 8GB, 256GB SSD, Intel® HD Graphics 6000, OS X El Capitan, INT KB

Si

Laptop Apple MacBook Air 13 cu procesor Intel® Dual Core™ i5 1.60GHz, 13.3", 8GB, 128GB SSD, Intel® HD Graphics 6000, OS X El Capitan, INT KB

Diferenta de pret este maricica intre ele , dat diferenta dintre ele care este , doar ssd mai mare ?

Vezi aici modelele curente de MacBook precum și prețurile de referință, ca să-ți faci o idee despre ofertă.

Despre aplicații - verifica aplicațiile de care ai nevoie, să aibe versiune pentru Mac. Office există si pe Mac.

Dacia folosești un stick pentru internet, vezi să aibă drivere pentru Mac.

Atenție: noul MacBook (nMB), cu ecran retina de 12 inci are NUMAI o singură mufă USB-C, pentru care musai și adaptor la USB 2–3. MacBookAir (MBA) are Thunderbolt 2 și 2 mufe USB 3, deci dacă vrei ceva ușor și compact, mai degrabă MBA, care oferă o gamă mai largă de conexiuni.
Ce buget ai? Dacă nu ai nevoie neapărat de ceva mic și ușor, ți-aș recomanda un MacBook Pro „clasic”, deci nu ultimul model, tot numai cu mufe USB-C, adică ăsta. Găsești și modele foarte bune s.h., cu sume în jur de 2500 lei, depinde de detalii.

Multumesc frumos ! Nu folosesc stik pentru internet , am dat un exemplu …

Pai , in jur de 5000 de lei , poate si mai mult putin . As vrea MBA ( actualul laptop este un Asus transformerbook ) de 10,1" si as vrea ceva putin mai mare deci cred ca 13 este ok . Ma intereseaza foarte tare portabilitatea , tot acelasi lucru mi-a plăcut si la asus . Ce ete thunderbolt 2 ? Care este diferenta intre ecran retina sau nu ? Multumesc frumos pentru raspuns . Cu sistemul de operare cum este ? Este mult mai diferit fata de w10 ? Ca si telefon folosesc IOS si sunt foarte mulțumit de el .

M-am lămurit cu thunderbolt . As mai avea o intrebare , care este diferenta intre tastatura romana si internațională , daca ai si poze . Multumesc inca o data

Tastatura românească are inscripționate caracterele specifice limbii române.

Din cele ce spui, ți-aș recomanda un MBA de 13 inci sau, dacă nu ți se pare prea mic ecranul, de 11 inci, pare a acoperi ce vrei tu. Și-aș recomanda un MBA 13 inci cu 8 GB RAM și SSD la 250 GB, asta ar fi peste bugetul alocabil, vezi aici, dacă un SSD la 120 GB ți se pare suficient, mai scade costul. Este f. probabil să ai niște reduceri de Crăciun. Dacă ești elev/student/prof ai 3 % reducere. Vezi ce prețuri oferă cei doi mari dealeri, istyle.eu și noumax.ro

Ecranele retina au o rezolutie mai buna. Cu sistemul de operare te vei obisnui probabil destul de repede. Nu mai folosesc windows de 10 ani asa ca nu mai stiu cum e acum. Atunci era diferenta destul de mare de aspect in favoarea mac os. Daca ai si iPhone o sa se integreze bine. Unele chestii le poti face pe mac si apoi sa le regasesti in telefon si invers. Transferul de poze si clipuri e mult mai lejer.
La 5000 lei cred ca e mai bine sa mergi pe Air. Nu cred ca gasesti Macbook la banii aia (poate prima versiune doar). Intra pe site-ul Apple si poti face comparatii inte modele. Acolo vezi plusuri si minusuri.

Nju i-aș recomanda în niciun caz nMB acum. Anul viitor pe vremea asta, dacă perifericele USB-C încep să devină cît de cît uzuale, se poate discuta altfel, deocamdată nu.

Nu as da mai mult de 6000 de lei pe un laptop , oricum este deja f.mult . La eMAG air de 256gb este fix 6000 , pe istyle este mai scump . Aveti idee daca nu este ultima versiune cea de la eMAG …?

Ultimul MBA este „early 2015”, deci nu văd ce altă versiune mai nouă ar putea exista. Vor fi aproape cert reduceri de Crăciun, așa că nu te grăbi, fiind modele mai vechi de un an, nu are cum le sări prețul, le va scădea doar.

Am vazut pe emag (ar fi bine sa cauti si prin alte magazine) Air de 13 cu 8gb ram si 128gb ssd la 4500 lei. Nu cred ca merita sa dai 2000 lei in plus pt un macbook (cu tot cu retina lui).

Uite aici o cautare pe un site de comparatii preturi.

Sînt prețuri bune la MBA, din păcate numai pt modelul cu SSD la 120, eu zic că de Crăciun vor scădea prețurile și la modelul cu SSD la 250 GB. Dacă vrei să-l iei pe ăsta, de ex., poți lua ulterior un card de 250 GB pt stocare. Unele sînt special produse pt mac-uri, nu ies în afară, din păcate cred că le poți comanda doar pe amazon și nu sînt chiar ieftine. Dar dacă iei MBA la un preț bun, sub 4000 de lei, poate merită acel memory card de 250 GB. Evident, găsești mai ieftine și la noi, dar ies în afară.
De 128 GB am identificat și la pcgarage.
De 250 Gb la emag, dar va ieși ușor în afară.

Multumesc , am cerut o părere , nu il voi cumpara chiar maine . M-am gandit si eu ca de Crăciun poate vor mai scădea preturile . As prefera de 256 sa nu ma complic , iar ulterior daca este cazul sa mai cumpar si cardul de memorie .

De cele sh ce ziceți ? Vad ca au un pret ok … eu nu m-am uitat pentru ca imi este frica de o teapa , nu stiu la ce sa ma uit . Am luat acum ceva timp cu un Iph 4 , mergea totul perfect , l-am verificat 2h dar la wifi nu m-am uitat :)) Si de atunci mi-am luat doar produse noi , nu stiu care e idee cu iCloud , etc . Dar totusi acum parca pentru o dif Maricica de pret m-as uita si la sh

Ți-am trimis prin mesaj privat două sugestii pt un mac s.h.