Acest accesoriu nu este compatibil cu acest dispozitiv

Pe panou am dat 32 euro.plus ceva taxe ,ma ajuns pe la 50.Daca stiam ca mai dau si taxe vamale nu il mai luam,dar acu ca e cumpoarat,sper sa il pot folosi la ceva,tin si ma repet,un panou solar are viata mai lunga decat o baterie externa,DA e adevarat ca noaptea sau in conditii de non soare bateria e mai buna,dar cand se merge la mare-munte,si as dori sa inteleg ce anume face sa imi dea eroarea,cablul e original,panoul scoate 5v,daca as afi avut un alt cablu as zice ca da ,dar asa,trebuie sa fie o combinatie sa trec sa rezolv asta.

Cum, încă nu ai priceput de ce produsele Apple dau eroare? Deoarece ieșirea nu dă tensiunea și/sau intensitatea care trebuie, în cazul tău intensitatea. Sistemul măsoară parametrii și respinge jucăria. Da, și unele cabluri sînt respinse, dar am lămurit de la început că NU cablul e problema. Posibil să citească și configurația hard și, văzînd un produs non-Apple sau nu unul agreat, îl respinge. Există și asemenea situații.

Am mai citit câte ceva pe net și se pare că încărcătoarele Apple folosesc pinii de date ai portului USB pentru a semnala iPhone-ului că e alimentat de un încărcător, nu de un computer. Aici sunt explicațiile. Dacă panoul solar nu face și el chestia asta, e posibil ca telefonul să nu vrea să se încarce.

paiiii,a vrut o data iphone sa il incarc si nu mia zis nimic de eroare,la fel si tableta air,deci dar 99% nu vrea,incercai o data cu faza in mod avion-inchis deschis etc,si a mers.Deci ceva de facut bypass este.Si in cazul meu sant cu siguranta mult mai multi,deci poate fi de util la cineva.Merci

Fă un test (dacă nu l-ai făcut încă): dacă telefonul sau tableta se încarcă numai atunci când sunt închise complet, atunci 100% e o problemă cu amperajul.

În mod cert, iOS citește și datele hard ale unui încărcător, dacă ceva nu-i place – deși tensiunea și amperajul ar fi OK – atunci dă eroarea. În cazul lui, ar putea fi ambele, și citire de config hard și un amperaj sub cel cerut.

O sa incerc ,cand vine sotia din tara,deci inca 2 saptamani,dupa care incerc sa fac probe deoarece panoul se afla la ea,intre timp orice idee e bine venita,nu numai ptr mine ci si ptr altii.Merci

Mam gandit la o varianta,in teorie ca sa se incarce un iphone 6 ii trebuie parca 2.1a,iar panoul meu scoate asa cum zice producatorul 0-1000ma,deci 1A,daca nu ma insel.Dar daca eu ii mai atasez un panou mic tot de 5v,in teorie ii creste si puterea in amperi,si sar putea sa mearga.

Nu te mai complica, ia-ți mai bine un acumulator extern care să ducă două-trei încărcări. Am și eu unul, e perfect pentru deplasări.

Am vazut o baterie de 30000 mah,cu tot cu panou mic solar deasupra la 13 euro. :smiley:.Asta e ,o voi rezolva intrun fel.30000 mah ajung ptr a incarca un aipad air,eventual un iph 5 sau 6.

Mai bine îi faci o probă, dacă poți, posibil ca iOS să citească config hard și tot să nu meargă, deși nu ar fi motiv teoretic. Dar îmi place tenacitatea ta…
Fiindcă tot vorbim, apasă bara de spațiu după fiecare punct și virgulă, să te putem urmări cît de cît ușor.

In viata m-am ghidat dupa principiu "a ajuns omul pe luna si eu nu pot sa fac asta "imi place sa imi bat capul desi cateodata ajung intrun punct in care sant invins.Asta e.

În clipa cînd apelezi la un forum, iar unii zic, relativ la unison ceva, iar tu vii și spui că nu-ți plac răspunsurile, înseamnă că nu ai nevoie de ajutor, de fapt, ori ne consideri niște tîmpiți ori, cel puțin, niște răuvoitori. Încearcă să-ți concentrezi energia spre lucruri pozitive, nu imposibile.

Mi se pare ca interpretarile is gresite,am scris pe forum ca nu stiu,dar vreau sa invat,iar in viata mam ghidat dupa ce am scris mai sus,care tradus in romaneste inseamna ca vreau sa invat.

Propun să închidem aici discuția pe tema imposibilului și posibilului în tehnică, ai primit cîteva răspunsuri, ți s-au dat cîteva sugestii etc.