15 Giga disponibili din 700GB

asta e calea pe xare am urmato,despre acest sistem-stocare-gestionare-documente(am dat aici ca imi indica cei692gb)iar aici aveam 3 butoane(fisiere mari,descarcari si browser de fisier pe care am si dat si ma adus la -imagini care imi indica ca si cifra 381gb,dar adunand ceea ce e inauntru ,nu da 381gb.

in imagini am vazut ca este biblioteca poze care are 209BG,si biblioteca Ifoto care are 171gb, si ce este sub in lista este in medie de 1mb.Daca sterg biblioteca poze si biblioteca iphoto sterg toate pozele din comp.Ca eu am dat pe documente si tot ce stiu eu ca am si pus le acm acolo,pozele is pe ani,e totul ordonat.

Nu ne mai da atîtea detalii, oricum nu putem urmări. Ia pas cu pas folderele din Documente, în primul rînd, dă clic dreapta–Info sau command-I și vezi ce anume ocupă mult spațiu. Nu lua pozele una cîte una, e pierdere de timp. Ia foldere și bibliotecile (Libraries), uzual spațiu mult ocupă Photos Library. Ia folderul userului logat și vezi folder cu folder, apoi cobori în jos pe folderul/folderele care ocupă spațiu mult.
De ex., dacă ceri Info pe folderul userului logat (tu), ăla cu logo o căsuță, cît spațiu zice că ocupă?

A zis @rlodina mai sus, instalează Disk Inventory X sau Daisy Disk și vezi rapid, dintr-o privire, ce și cât ocupă.

@vicentiu75 Încearcă asta:

  1. Ai cumva activat Time Machine? Dacă da, dezactivează-l și lasă-l așa câteva minute, după care verifică dacă spațiul liber s-a modificat. E posibil să ai pe disc niște snapshots de la TM. Dezactivarea le va șterge. Dacă nu ai avut niciodată activat Time Machine, arunci ignoră sfatul ăsta.

  2. Resetează Spotlight folosind instrucțiunile de aici: https://support.apple.com/en-us/HT201716
    Ar trebui să ajute la recalcularea corectă a spațiului disponibil. Atenție că reindexarea va dura destul de mult, deci lasă-l să-și facă treaba.

Time Machine l-am folosit parca ,sa fac backup,dar nu mai stiu daca mai etse activat sau nu.Acum l-am cautat si cand am dat clic pe el mia aparut un fel de ferestre suprapuse.Acum copii tot din nou pe un hard extern de 1TB ca sa pot sa sterg ce si cum vreau.Am sa incerc si a 2 varianta cu resetarea,dar mai intai astept sa copii.Merci fain.

Dom’le, ne spui și nouă odată cîți GB are folderul cu userul logat, ăla cu căsuța ca logo? Per total și per folderele subordonate.

am incercat sa dawl disk inventory,dar imi zice ca nu e compatibil cu sierra.

daca e cineva disponibil maine,putem sa facem o sesiune de teamviewer,asta in cazul in care e cineva disponibil dupamiaza si are bunavointa sa vada ce si cum.Merci

Spui au ba cît indică dacă selectezi Userul și dai Info? Nu folosesc Team Viewer, dar nu văd cu ce te-ar ajuta, spune-ne odată cît zice Info că are folderul userului logat. Trebuie să identifici unde ai încărcările cele mai mari și să le ștergi ori să le muți pe un disc extern, altfel nu ai cum elibera spațiu.

zimi si calea sa ajung acolo.Merci

E la vedere în orice fereastră de Finder!

Nu am asa ceva,ori sant sigur ca trebuie ceva activat-bifat,ca sa imi apara .Merci

Omule, e acolo default, dacă nu, te duci pe secvența calculatorului, dai clic pe icoana discului de sistem și trebuie să ajungi la secvența Users/Utilizatori. Aia se poate pune și manual pe Finder, tragi cu mausul să fie ȘI acolo.
Tu cum ajungi în folderul utilizatorului logat, adică tu? Nu ajungi în niciun fel?
Poate nu știi: de cîteva generații încoace, sistemul nu afișează default discul de sistem și discurile conectate, bifează-le sus în stînga Finder/Preferințe/General.

Bun, deci în acel folder ai precis cît zice acolo, restul e prin aplicații etc. Deci vezi acum ce ocupă mult spațiu, ia fiecare folder ori bibliotecă pas cu pas.

tot ce am pus eu cu buna voie,am pus in documente ,dosar ce are in jur de 262 GB,restul am vazut ca si biblioteca,are 292 de gb,dar nu pot sa sterg.Cred ca cand descarcam ceva se ducea in biblioteca-imagini.Acolo este buba care a mancat gb mei.

Păi vezi unde sînt. Biblioteca Photos apare ca un folder cu iconiță specifică. Dacă ești sigur că acolo nu e nimic imporrtant, o ștergi și gata, se reface de la zero. Dar eu zic să verifici și să vezi ce mai ai pe acolo.