Sari la conținut

Fotografie

Deblocare SIM

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psihoterapeut

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1.618 Mesaje:
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Trimis: 17 noiembrie 2010 - 20:40

Pentru deblocare unei rețele și utilizarea iPhone-ului și în alte rețele, este necesar să se deblocheze codul IMEI (International Mobile Station Equipment Identity), cod care se poate afla dacă sincronizezi iPhone-ul cu iTunes și apeși un click pe Phone Number, acest cod are de obicei 15 cifre sau mai multe.
Un articol pe MacTechNews.de spune că deblocare SIM-ului, totodată a iPhone-ului dintr-o rețea, în acest caz, T-Mobile, se poate face doar de către Apple și nu de către T-Mobile. Interesant este că pentru de blocarea iPhone-ului (sau altor telefone mobile), T-Mobile pune deja la dispoziție o pagină online în care se scrie codul IMEI. Indiferent de câte cifre are, numai primele 15 cifre trebuie scrise. Un MacUser din germania mi-a confirmat cum că doar din lulie 2011 ar funcționa metoda(pentru el personal), ceea ce îmi pare destul de ciudat.

Deblocare SIM la T-Mobile

Voi de părere aveți?

#2 MacAndrew

MacAndrew

Veteran

• Membri
  • PipPipPip
  • 108 Mesaje:
  • LocationPitesti

Trimis: 17 noiembrie 2010 - 21:48

Probabil ca in iulie 2011 ii expira lui contractul. Ma indoiesc ca se poate face deblocarea telefonului inainte de termen, gratis.
Acum o luna si un pic am deblocat un iPhone 3GS pe care il cumparasem "la liber" de la Orange. Eram in Bucuresti si am mers personal la service-ul Orange, am predat telefonul (dupa ce au verificat in prealabil codul IMEI si factura) si in 15 minute mi-au dat telefonul inapoi, deblocat. Cand am revenit acasa si l-am conectat la iTunes primul mesaj a fost "Your iPhone is now unlocked".

#3 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psihoterapeut

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1.618 Mesaje:

Trimis: 18 noiembrie 2010 - 13:06

..."Your iPhone is now unlocked".

Sper că nu l-ai blocat la loc...

#4 MacAndrew

MacAndrew

Veteran

• Membri
  • PipPipPip
  • 108 Mesaje:
  • LocationPitesti

Trimis: 18 noiembrie 2010 - 17:55

Cum sa-l blochez la loc? Odata decodat oficial, nu se mai blocheaza in nicio retea.

#5 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psihoterapeut

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1.618 Mesaje:

Trimis: 18 noiembrie 2010 - 23:30

Cum sa-l blochez la loc? Odata decodat oficial, nu se mai blocheaza in nicio retea.

...știu eu ce or fi făcut cei de la Orange? ;)

0 utilizatori citesc această discuție

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi