Sari la conținut

Fotografie

USB Memory Stick

• Please log in to reply
39 replies to this topic

#1 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psihoterapeut

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1.618 Mesaje:
  • LocationBad Griesbach im Rottal

Trimis: 13 ianuarie 2011 - 16:36

Un USB Memory Stick cumpărat nou este de obicei formatat cu formula MS-DOS (Fat) sau ceva asemmănător care să poată fi citit de către sistemul de operare Windows și altele, caz în care este formatat.
Dacă nu este formatat trebuie formatat. De ce? Pentru a putea fi perceut, luat în seamă, acceptat, văzut, citit de sistemele de operarare cu care va intra în contact.
1. Dacă un USB Memory Stick va fi formatat pe Mac OS X cu formula Mac OS X Extended (indiferent de formă) el nu va putea fi citit, în mod nomal, de către sistemul de operare Windows.
2. Pentru ca un USB Memory Stick să poată fi citit în mod normal de către sistemul de operare Windows, el trebuie formatat cu formula MS-DOS (Fat), pe Mac OS X.
3. Aplicația integrată în Mac OS X cu care se poate face acest lucru se numește 'Disk Utility' și se găsește în subdosarul 'Utilities' din dosarul 'Applicaiton'.

Sunt sigur că există și alte metode și formule pe ambele platforme.
Această metodă, zic eu, este la îndemâna tuturor.

Acest mesaj a fost modificat de Eugen Mihalache: 13 ianuarie 2011 - 16:38

• MacAndrew apreciază

#2 Cattus Thraex

Cattus Thraex

Veteran

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3.511 Mesaje:
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Trimis: 13 ianuarie 2011 - 23:59

Da, ai uitat un amănunt: pe lîngă format, mai trebuie ca harta de partiționare să fie RAW (nu Apple, nu GUID), pt a fi pe deplin funcțional în Windows. De regulă, acest detaliu nu e foarte important, deoarece – din fabrică – ele așa vin. Un macuser care îl va folosi însă la boot, va trebui să-l modifice în GUID și, dacă uită acest detaliu, se va tot întreba de ce nu merge în windows.

#3 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psihoterapeut

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1.618 Mesaje:

Trimis: 14 ianuarie 2011 - 08:05

Da, iar acest amănunt se poate reface, reconstrui tot cu Disk Utility.app din Partition > Options... > Master Boot Record.
Pentru a cerceta dacă este sau nu este Master Boot Record. Disk Utility.app din Partition > Info > Partition Map Scheme > Master Boot Record.

Acest mesaj a fost modificat de Eugen Mihalache: 14 ianuarie 2011 - 08:07

#4 sckippio

sckippio

Membru nou

• Membri
  • Pip
  • 5 Mesaje:

Trimis: 01 februarie 2011 - 18:15

sal'tare oameni buni.
de curand mi-am achizitionat un stick de 8Gb. am intrat in posesia unui macBook si a trebuit sa isntalez SO si ptr asta a trebuit un stick asa mare ca sincer unul de 4 imi ajunge.
am o problema insa : in mac este vazut cu 8Gb, dar daca il trec pe windows pana nu il partitionez din mac cu 2 partitii una de 5,...( am observat ca cam asta e cel mai mare ) nu am posibilitatea sa ma folosesc de el ca format NTFS. dupa ce-i fac 2 partitii si il pun pe windows ii vede partitia de 5Gb cealalta nemaivazand-o. dar daca il formatez FAT32 imi sunt vazuti toti cei 8G.
ce ar trebui sa fac ptr a ma putea folosi in totalitate de spatiul stick-ului atat in windows cat si in mac?
parca l-am luat inuti de 8 G si sa pot folosi doar 5 :(.
multumesc, astept cu nerabdare un raspuns.

#5 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

Mac-OS-1701-D

• Administratori
  • 2.234 Mesaje:
  • LocationGura Humorului

Trimis: 01 februarie 2011 - 20:23

ce ar trebui sa fac ptr a ma putea folosi in totalitate de spatiul stick-ului atat in windows cat si in mac?

Ai două soluții:

1. Formatezi FAT32 - merge în ambele sisteme, dar există limitări în privința suportului pentru fișiere mari (nu mai țin minte cât e limita - 4GB parcă?)

2. Formatezi NTFS - iar pe Mac OS X pui un driver pentru NTFS care îți permite să accesezi stickul read/write (by default sistemul poate doar citi NTFS). Drivere NTFS: Paragon, NTFS-3G.

#6 sckippio

sckippio

Membru nou

• Membri
  • Pip
  • 5 Mesaje:

Trimis: 01 februarie 2011 - 21:06

Ai două soluții:

1. Formatezi FAT32 - merge în ambele sisteme, dar există limitări în privința suportului pentru fișiere mari (nu mai țin minte cât e limita - 4GB parcă?)

2. Formatezi NTFS - iar pe Mac OS X pui un driver pentru NTFS care îți permite să accesezi stickul read/write (by default sistemul poate doar citi NTFS). Drivere NTFS: Paragon, NTFS-3G.

da dar faza dureroasa e ca in windows nu merge sa formatez toti cei 8Gb, tre sa-l partitionez in mac , sa-l rup in doua unul de 5,ceva (am vazut ca e maximul care-l accepta windowsul) si celalalt pana la 8. eee si dupa ce-l "rup" in doua imi vede partitia de 5Gb si merge sa o formatez in windows cu NTFS. daca vreau sa formatez in windows cu formatul NTFS, dupa ce termina de formatat imi zice ca in pozele atasate .
revin cu intrebarea : cum reusesc sa formatez stick-ul NTFS in windows. ce program de partitionare de DOS stiti? indiferent de OS. sa mai incerc si asa poate merge.

Imagini atașate

• stick error.png
  • stick_error.png

#7 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psihoterapeut

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1.618 Mesaje:

Trimis: 01 februarie 2011 - 21:27

Păi nu merge pe Mac???!!!

1. Atașezi suportul de memorie externă
2. file:///Applications/Utilities/Disk Utility.app
3. Selectezi suportul de memorie externă care apare în lista din stânga, în Disk Utility.app
4. Alegi fila 'Erase'
5. La format pui: MS-DOS (FAT)
6. Îi dai un nume oarecare: test
7. Apeși pe butonul 'Erase'
8. Și te rogi să meargă cum trebe
9. Ne spui dacă a ieșit o ba (dacă nu o ieșit, nu te-ai rugat îndeajuns)

Acest mesaj a fost modificat de Eugen Mihalache: 01 februarie 2011 - 21:28

#8 sckippio

sckippio

Membru nou

• Membri
  • Pip
  • 5 Mesaje:

Trimis: 01 februarie 2011 - 23:23

Păi nu merge pe Mac???!!!

1. Atașezi suportul de memorie externă
2. file:///Applications/Utilities/Disk Utility.app
3. Selectezi suportul de memorie externă care apare în lista din stânga, în Disk Utility.app
4. Alegi fila 'Erase'
5. La format pui: MS-DOS (FAT)
6. Îi dai un nume oarecare: test
7. Apeși pe butonul 'Erase'
8. Și te rogi să meargă cum trebe
9. Ne spui dacă a ieșit o ba (dacă nu o ieșit, nu te-ai rugat îndeajuns)

in mac merge nu-i problema , eu vroiam in windows sa pot sa-l fac format NTFS.

#9 Cattus Thraex

Cattus Thraex

Veteran

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3.511 Mesaje:
  • LocationBucurești, România, Balta Albă / White Pond

Trimis: 01 februarie 2011 - 23:43

sal'tare oameni buni.
de curand mi-am achizitionat un stick de 8Gb. am intrat in posesia unui macBook si a trebuit sa isntalez SO si ptr asta a trebuit un stick asa mare ca sincer unul de 4 imi ajunge.
am o problema insa : in mac este vazut cu 8Gb, dar daca il trec pe windows pana nu il partitionez din mac cu 2 partitii una de 5,...( am observat ca cam asta e cel mai mare ) nu am posibilitatea sa ma folosesc de el ca format NTFS. dupa ce-i fac 2 partitii si il pun pe windows ii vede partitia de 5Gb cealalta nemaivazand-o. dar daca il formatez FAT32 imi sunt vazuti toti cei 8G.
parca l-am luat inuti de 8 G si sa pot folosi doar 5 :(.
multumesc, astept cu nerabdare un raspuns.

să ne lămurim un pic, pas cu pas:
1. „am intrat in posesia unui macBook si a trebuit sa isntalez SO si ptr asta a trebuit un stick asa mare”. Ce legătură este între stick și instalarea sistemului de operare? ai instalat sistemul PE stick sau ai folosit stickul ca să instalezi sistemul DE PE stick pe discul intern al macului?
2. „daca il trec pe windows pana nu il partitionez din mac cu 2 partitii una de 5,...( am observat ca cam asta e cel mai mare ) nu am posibilitatea sa ma folosesc de el ca format NTFS”. Ba ai, dar mai întreb ceva: ce HARTĂ DE PARTIȚIONARE are stickul ăla? Că zici că l-ai folosit la instalat Mac OS.
3. „dupa ce-i fac 2 partitii si il pun pe windows ii vede partitia de 5Gb cealalta nemaivazand-o. ” Cum i-ai făcut două partiții și ce hartă de partiționare are stickul, mai întreb încă o dată, precum vezi.
4. „ce ar trebui sa fac ptr a ma putea folosi in totalitate de spatiul stick-ului atat in windows cat si in mac?”Nu poți avea satisfacție deplină pe ambele sisteme! NTFS este văzut de Mac OS dar, pt a scrie, trebuie un utilitar care să permită și scrierea, MacFuse sau, cel mai simplu, ntfsMounter. Reține însă că unele fișiere specifice Mac OS se corup în NTFS și FAT. Sau folosești MacDrive în Windows, și formatezi stickul HFS+

Ce windows ai că nu vede un stick de 8 GB formatat NTFS?
Atașamentele arată pașii de urmat. Dacă nu e clar, revino. Încearcă să descrii mai clar ce vrei și ce nevoi ai.

Imagini atașate

• Screen shot 2011-02-01 at 23.37.36.png
  • Screen shot 2011-02-01 at 23.37.52.png

#10 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psihoterapeut

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1.618 Mesaje:

Trimis: 02 februarie 2011 - 00:45

in mac merge nu-i problema , eu vroiam in windows sa pot sa-l fac format NTFS.

Nu vreu să fiu răutăcios, dar probabil că pot să te ajute utilizatorii platformei Windows și nu cei care utilizează Mac OS X.

#11 Eugen Mihalache

Eugen Mihalache

Psihoterapeut

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 1.618 Mesaje:

Trimis: 02 februarie 2011 - 00:45

De ce vrei tu să formatezi și/sau partiționezi acel suport de memorie externă cu Windows când merge brici pe Mac OS X?

Acest mesaj a fost modificat de Eugen Mihalache: 02 februarie 2011 - 00:48

#12 sckippio

sckippio

Membru nou

• Membri
  • Pip
  • 5 Mesaje:

Trimis: 02 februarie 2011 - 09:31

Nu vreu să fiu răutăcios, dar probabil că pot să te ajute utilizatorii platformei Windows și nu cei care utilizează Mac OS X.

imi pare rau ca te dezamagesc, vazusem o discutie despre memory stick-uri si am zis poate reusiti sa ma ajutati voi.
cat despre

De ce vrei tu să formatezi și/sau partiționezi acel suport de memorie externă cu Windows când merge brici pe Mac OS X?

iarasi s-ar parea sa te dezamagesc: un stick formatat in NTFS merge si pe mac si pe windows, de ce sa nu pot folosi stick-ul in NTFS si sa vad toata capacitatea sa si sa am si viteza?
oricum multumesc mult ptr toate sfaturile.

#13 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

Mac-OS-1701-D

• Administratori
  • 2.234 Mesaje:
  • LocationGura Humorului

Trimis: 02 februarie 2011 - 10:12

sckippio: Dacă alegi varianta NTFS, pune-ți Paragon NTFS pe Mac și vei putea formata stickul NTFS din Mac OS X, cu Disk Utility.

#14 sckippio

sckippio

Membru nou

• Membri
  • Pip
  • 5 Mesaje:

Trimis: 02 februarie 2011 - 12:14

sckippio: Dacă alegi varianta NTFS, pune-ți Paragon NTFS pe Mac și vei putea formata stickul NTFS din Mac OS X, cu Disk Utility.

multumesc mult tudore. esti tare.am reusit cu ce ai zis tu.ma gandeam ca stickul e busit si nu merge. cu toate astea are un comportament ciudat : dupa ce-l formatez ntfs in mac , il vad in windows dar daca ii dau format ntfs in windows nu-l mai pot folosi ntfs in windows, tre sa-l formatez fat32. multumesc inca o data si-mi cer scuze ca am venit cu discutie de platforma windows pe forum de mac:D. numai bine.

#15 Tudor Vedeanu

Tudor Vedeanu

Mac-OS-1701-D

• Administratori
  • 2.234 Mesaje:
  • LocationGura Humorului

Trimis: 02 februarie 2011 - 18:04

N-ai de ce să-ți ceri scuze, orice întrebare e binevenită. Bine că s-a rezolvat.

#16 Xanthrax

Xanthrax

Veteran

• Membri
  • PipPipPip
  • 380 Mesaje:
  • LocationCluj-Napoca

Trimis: 22 februarie 2011 - 19:41

Daca ai Windows 7 si Snow Leopard, poti formata stick-ul si in format Exfat. Din pacate, atat Windows XP cat si Vista te intreaba daca vrei sa formatezi stick-ul cand il introduci in portul USB. Teoretic, ambele zic ca stiu Exfat. In schimb, intre Win 7 si Snow poti sa faci linistit transfer de fisiere. Formatul Exfat poate fi citit si scris pe ambele OS-uri, fara a instala ceva suplimentar si poate accepta fisiere mai mari de 4G.

#17 Florin3

Florin3

Membru nou

• Membri
  • Pip
  • 7 Mesaje:

Trimis: 04 ianuarie 2012 - 15:58

Salutare baieti.Am si eu o intrebare la voi daca se poate.
De curand mi'am cumparat un stick de 16 gb kingston,dar nu pot sa adaug fisiere mai mari pe el.Am fost la cei de la altex si mi-au spus sa il formatez in format fat32, am facut si acest lucru dar tot nu merge.Multumesc

#18 Claudiu

Claudiu

Batman

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 630 Mesaje:
  • LocationCluj-Napoca

Trimis: 04 ianuarie 2012 - 16:14

Salutare baieti.Am si eu o intrebare la voi daca se poate.
De curand mi'am cumparat un stick de 16 gb kingston,dar nu pot sa adaug fisiere mai mari pe el.Am fost la cei de la altex si mi-au spus sa il formatez in format fat32, am facut si acest lucru dar tot nu merge.Multumesc

FAT32 nu suportă fișiere mai mari de 4GB, indiferent ce îți vor spune cei de la Altex. Ori au greșit, ori te-au păcălit. Pentru fișiere mai mari de 4GB ai nevoie de NTFS (dacă folosești Windows - vezi discuțiile de mai sus) sau HFS+ dacă îl folosești exclusiv pe un Mac.

#19 Florin3

Florin3

Membru nou

• Membri
  • Pip
  • 7 Mesaje:

Trimis: 04 ianuarie 2012 - 17:09

Windows Xp sp3 am si pe pc si pe laptop.Pana acum l'am avut ntfs formatat si tot asa mi'a facut,si cu fat32 la fel...chiar nu stiu ce sa ii fac

#20 Claudiu

Claudiu

Batman

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 630 Mesaje:
  • LocationCluj-Napoca

Trimis: 04 ianuarie 2012 - 17:27

Cu NTFS merg sigur fișiere mai mari de 4GB. Dacă ai doar Windows și nu folosești Mac OS X sau Linux, nu văd nici un motiv pentru care să nu ai stickul formatat NTFS. Mai încearcă încă o dată.

0 utilizatori citesc această discuție

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi